Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna Lideri Gıda Krizi Uyarılarını Sıklaştırıyor!

Ukrayna’dan gıda kriziyle ilgili yeni bir uyarı geldi. Başkan Zelenski, küresel gıda krizini engellemek için Rusya'nın tıkadığı limanları açmak gerektiğini savundu.
Ukrayna Lideri Gıda Krizi Uyarılarını Sıklaştırıyor!
HABER GİRİŞ

Daha önce de benzer bir açıklama yapan Zelenski, savaş nedeniyle tahıl uyarısında bulunmuş ve Ukrayna’nın Rusya’nın Karadeniz limanlarını abluka altına alması nedeniyle on milyonlarca ton tahıl kaybedebileceğini söylemişti.

Ukrayna lideri Pazartesi günü yaptığı açıklamada ülkenin limanlarındaki ticaretin durduğunu belirterek dünyaya yardım çağrısında bulundu. Uluslararası toplumu, buğday sevkiyatına izin vermek ve küresel bir gıda krizini önlemek amacıyla Rus ablukasını sona erdirmek için acil adımlar atmaya çağırdı.

Başkan Volodimir Zelenski’nin yorumları, füzelerin turistik bölgeleri vurduğu ve binaları yıktığı, Karadeniz’in başlıca tarım ürünleri ihracatı limanı olan Odesa’yı ziyaret eden Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile görüşmenin ardından geldi.

Zelenskiy bir video gönderisinde; “Onlarca yıldan beri ilk kez, Odesa’da ticaret filosunun düzenli bir hareketi yok, rutin bir liman çalışması yok. Bu muhtemelen Odesa’da İkinci Dünya Savaşı’ndan beri hiç olmadı” dedi.

Bu durumun sadece Ukrayna’yı etkilemeyeceğini vurgulayan Zelenski, “tarım ihracatımız olmadan, dünyanın farklı yerlerindeki düzinelerce ülke halihazırda gıda kıtlığının eşiğinde ve zamanla durum açıkçası korkutucu hale gelebilir” dedi.

Uluslararası Hububat Konseyi verilerine göre Ukrayna, 2020/21 sezonunda dünyanın dördüncü en büyük mısır ihracatçısı ve 6 numaralı buğday ihracatçısı oldu. Avrupa Birliği’nin ulusal liderlerinin zirvelerine başkanlık eden Michel, Twitter’da Odesa’da ihracata hazır ancak bloke edilmiş tahıl, buğday ve mısır dolu silolar gördüğünü dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Çok ihtiyaç duyulan gıdanın, Rus savaşı ve Karadeniz limanlarının ablukası nedeniyle mahsur kaldığını belirterek bu durumun savunmasız ülkeler için dramatik sonuçlar doğurduğunu ve küresel bir yanıtın gerekliliğini vurguladı. Bir süre önce Ukrayna’yı ziyaret eden Birleşmiş Genel Sekreteri Antonio Guterres de geçen hafta, Ukrayna üretimini dünya pazarına geri getirmeden gıda güvenliği sorununun çözülemeyeceği konusunda uyardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.