Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna Kripto Para Bağışlarını Ülke Savunmasına Harcıyor

Ukrayna hükümetinden bir yetkili, savaşın ilk günlerinden bu yana toplanan kripto para bağışlarının nasıl değerlendirildiğine dair konuştu.
Ukrayna Kripto Para Bağışlarını Ülke Savunmasına Harcıyor
HABER GİRİŞ

Ukrayna, Şubat ayında Rusya ile savaşmaya başladı ve ülke dünyanın dört bir yanından yardım bekliyor. Hükümet bu amaca yönelik Aid For Ukraine adında bir kampanya başlatmış ve kripto para bağışlarını kabul ettiğini duyurmuştu.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov bugüne kadar 54 milyon dolar kripto para ile bağış topladıklarını söyledi ve topluluğa teşekkürlerini iletti.

Fedorov açıklamasında, “Her kask, kurşun geçirmez yelek ve gece görüş cihazı Ukraynalı askerlerin hayatını kurtarıyor. Bu nedenle birliklerimizi desteklemeye devam etmeliyiz. Ukrayna’yı desteklediği için kripto topluluğundan herkese çok teşekkürler!” ifadelerini kullandı.

Ukrayna'da kripto fonların kullanım alanları
Kaynak: Mykhailo Fedorov/Twitter

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı, 54 milyon dolarlık yardımın çoğunlukla 18.7 milyon doları Ethereum, 13.9 milyon doları Bitcoin, 10.4 milyon dolar değerinde Tether ve 2.2 milyon dolar değerinde USD Coin’den oluştuğunu bildirdi.

Kripto para ile toplanan bağışların, ağırlıkla Rus birliklerini tespit edecek ekipmanlar, insansız hava araçları (UAV’ler) dahil olmak üzere askeri teçhizat, donanım ve mühimmatlara gittiği açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakan Yardımcısı Alex Bornyakov, kripto paraların savunmada önemli rol oynadığını söylemişti.

Ülkede yerel kripto para borsası KUNA’nın kurucusu Mike Chobanian, topluluktan gelen katkıların, blok zinciri teknolojisinin ulus devletler üzerindeki etkisini gösterdiğini ve ihtiyaç duyulduğunda küresel güvenliğin omurgası olarak hizmet edebileceğini belirtti.

Aid For Ukraine ile aktarılan kriptolar, fiat paraya dönüştürülüyor ve Ukrayna Ulusal Bankası rezervlerine aktarılıyor. Bağışlar ABD’li kripto para borsası FTX üzerinden yapılabiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.