Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna IEA’nın 11. Ortaklık Ülkesi Oldu!

IEA; bugün Ukrayna ile ortak anlaşması imzaladı. Enerji Ajansı; geniş bir yelpazede yeni çalışmaların yapılacağını söyledi.
Ukrayna IEA’nın 11. Ortaklık Ülkesi Oldu!
HABER GİRİŞ

Polonya’nın Varşova kentinde bugün düzenlenen Ortak Ortaklık Deklarasyonu imza töreninde Ukrayna, Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) Ortaklık ülkesi oldu.

Yayımlanan duyuruda; Ukrayna Enerji Bakanı German Galushchenko ve IEA İcra Direktörü Fatih Birol’un, Polonya İklim ve Çevre Bakanı Anna Moskwa’nın huzurunda ortaklık anlaşmasını imzaladıkları aktarıldı.

IEA-Ukrayna ortaklık anlaşmasının; ülkenin enerji güvenliğini, temiz enerji geçişini ve yeniden yapılanma çabalarını desteklediği söylendi. IEA ve Ukrayna arasındaki uzun süredir devam eden ortaklığa bu anlaşma ile yeni bir sayfa açıldığı belirtildi.

IEA Yönetim Kurulu, Rusya saldırısı karşısında Ukrayna’ya tam desteğini yansıtarak ülkeyi Enerji Ajansının 11. Ortaklık ülkesi olarak 16 Haziran’da kabul ettiğini iletti.

Yönetim Kurulu’nun kararında, Ukrayna’nın önemli enerji güvenliği rolü ve IEA’nın yeniden yapılanma çabalarına verdiği destek vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

İcra Direktörü Birol, “IEA, neredeyse yirmi yıldır Ukrayna ile çalışıyor ve Rusya’nın sebepsiz işgalini takiben özellikle zorlu zamanlarda, Ukrayna’nın önemli yeniden yapılanma ihtiyaçlarını desteklemek ve yeni bir enerji geleceği inşa etmesine yardımcı olmak için ilişkiyi daha da güçlendiriyoruz” dedi.

Ukrayna’nın önemli enerji güvenliği rolüne sahip olduğunu söyleyen Fatih Birol; Avrupa ile enerji ticaretini artırmak ve daha temiz enerjiye geçişte iddialı hedeflere ulaşmak için iş birliğinin önemini vurguladı.

Birol; Ukrayna ile Ortak Deklarasyonu imzalamaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Bakan Galushchenko, Uluslararası Enerji Ajansı’nın güvenli ve sürdürülebilir enerji geleceğini şekillendirme misyonunun dayanışma ile yerine getirilebileceğini belirtti.

Galushchenko; AB üyeliğine aday olan Ukrayna’nın bölgede enerji güvenliğinin güçlendirilmesi için aktif rol almaya hazır olduğuna değindi.

Ukrayna ve IEA Ortak Deklarasyonunun; piyasa analizi, enerji sisteminin yeniden inşası, enerji güvenliği, verimlilik, hızlandırılmış enerji geçişlerinde politika geliştirmek ve kapasite oluşturmak gibi geniş bir yelpazede enerji ile ilgili alanlarda çalışmaları kapsadığı iletildi.

Hidrojen, biyometan ve enerji dahil olmak üzere ortak deklarasyonun planları içinde yer aldığı belirtildi. Spesifik girişimlerin, iki yıllık ortak çalışma programlarında kararlaştırılacağı vurgulandı.

IEA’nın, Ukrayna ile 2007’den bu yana iş birliği içinde olduğu söylendi. Kiev ve Odesa’da dört adet derinlemesine politika incelemesi, politika etkinlikleri ve enerji verisi kapasitesi inşa ettiğinin altı çizildi.

Uluslararası Enerji Ajansı, Avrupa Komisyonu’nun EU4Energy programı aracılığıyla Ukrayna ile yakın bir şekilde çalıştığı, Ukrayna’nın enerji talebi kısıtlamasından nasıl yararlanabileceğine dair yakın zamanda bir yol haritası çizdiğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın