Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ukrayna, Elon Musk’ın Starlink Uydularına Alternatif Arıyor

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov, hükümetin, kesintiye uğrayan haberleşme altyapısını desteklemek için yeni uydu iletişim araçları aradığını söyledi.
Ukrayna, Elon Musk’ın Starlink Uydularına Alternatif Arıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov, hükümetinin Elon Musk’ın SpaceX uydu internet kolu Starlink’e alternatifler aradığını söyledi. Federov’un açıklamaları, Musk’ın Ukrayna’da Starlink’e devam eden desteği geçen ay milyarderin uzay girişiminin artık Ukrayna’daki operasyonu süresiz olarak finanse edemeyeceğini söylemesinin ardından geldi.

Musk daha sonra bu kararından geri adım atmış ve Starlink’in desteğini sürdüreceğini söylemişti. Lizbon’daki Web Zirvesi teknoloji konferansında konuşan Fedorov, Musk’ın Ukrayna’da Starlink’i finanse etmesiyle ilgili herhangi bir sorun görmediğini şu anda sürecin devam ettiğini belirtti.

Ukrayna’da Uydu Haberleşmesi Kritik Öneme Sahip

Fedorov, Rusya’nın ülkenin enerji altyapısına yönelik bir saldırı başlatması nedeniyle kısa süre önce Ukrayna’da elektrik kesintisi raporları aldığını söyledi. Başka uydu iletişim araçlarını da kullandıklarını, yalnızca SpaceX ile değil, diğer operatörlerle de çalıştıklarını belirtti.

Ukrayna’nın halihazırda birlikte çalıştığı alternatif ortaklardan biri, uzaktan uydu görüntüleme yetenekleriyle ülkeye yardım eden bir Finlandiya firması olan ICEYE. Şu an için faaliyetlerin Starlink merkezinde devam etmesi planlanıyor.

SpaceX’in bağışladığı Starlink internet terminalleri, Rusya ile savaşta Ukrayna ordusunu çevrimiçi tutmada önemli rol oynadı. Musk daha önce Ukrayna’daki savaşla ilgili yaptığı yorumlar nedeniyle eleştirilmişti.

Bir Twitter anketinde, Rusya tarafından yasadışı bir şekilde ilhak edilen bölgelerin, Rusya’nın bir parçası olmak isteyip istemediklerine karar vermek için BM tarafından izlenen referandumlar düzenlemesine izin verilmesi gerektiğini önermişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu