Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna Başkanı Krize Rağmen Savaş Beklemiyor

Ukrayna, Rusya ile diplomatik ilişkilerini kesmeyi değerlendirirken, Başkan Zelenskiy’den yeni açıklamalar geldi.
Ukrayna Başkanı Krize Rağmen Savaş Beklemiyor
HABER GİRİŞ

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, son gelişmelere yönelik yazılı açıklama yaptı. Estonya Cumhurbaşkanı Alar Karis ile Kiev’de yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’ndan Ukrayna ile Rusya Federasyonu arasındaki diplomatik ilişkilerin kesilmesine ilişkin bir talep aldığını belirtti.

Ukrayna’nın gerilimin müzakere masasında diyalog yoluyla çözme çağrısının ilk olmadığını söyleyen lider, bunu Rusya’nın yanında, ABD, Avrupa Birliği, İngiltere olmak üzere birçok ülkenin bildiğini söyledi.

Son aylarda söz konusu liderlerle istişare ettiklerini belirten Zelenskiy, Rusya ile soruna yönelik çeşitli çözüm yolları önerdiklerini ekledi. Ancak dün Putin’in duyurduğu Donetsk ve Luhansk bölgelerindeki yasa dışı oluşumların tanındığını hatırlatarak, “Ukrayna buna egemenliğini ve devletini savunarak yanıt vermelidir.” ifadesini kullandı.

Rusya tarafından Ukrayna’ya karşı bir savaş olmayacağını düşünen Zelensky, yine de büyük bir saldırı olması durumunda sıkıyönetim uygulanacağını sözlerine ekledi.

Bugün yaptığı bir başka açıklamada ise “Rusya’nın Ukrayna çevresindeki tırmanışının Avrupa ve genel olarak dünya için benzeri görülmemiş bir meydan okuma olduğu konusunda ortak görüşü paylaşıyoruz.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Derhal bir yaptırım uygulanması gerektiğini söyleyen Zelenskiy, Kuzey Akım 2’nin de tamamen durdurulması gerektiğini söyledi. Nitekim Almanya’dan da söz konusu projenin onay sürecinin askıya alındığı açıklaması geldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.