Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna Başbakanı: Büyük Çapta Mühimmat Açığımız Var

Ukrayna Başbakanı Denis Shmygal, ülkenin yurt içinde ve küresel çapta büyük mühimmat açığıyla karşı karşıya olduğunu söyledi. Detaylar haberin devamında;
Ukrayna Başbakanı: Büyük Çapta Mühimmat Açığımız Var
HABER GİRİŞ

Ukrayna Başbakanı Denis Shmygal, hem ülke içinde hem de dünya genelinde büyük bir mühimmat açığıyla karşı karşıya olduklarını söyledi. Yurt dışına bağımlılığı azaltma konusunda çalışmalara devam ettiklerini ifade etti.

Shmygal, Ukrayna’nın Batı ülkelerine olan bağımlılığını azaltmak için kendi sanayisini kurmaya çalıştığını söyledi.

Ukrayna, Batı’ya Bağımlılığı Azaltmaya Çalışıyor

Sadece Ukrayna’da değil tüm dünyada büyük bir mühimmat açığı olduğunu vurgulayan Başbakan, “Bunu burada Ukrayna’da üretmemiz gerektiğini anlıyoruz çünkü dünyanın her yerinde bitti, tükendi. Tüm depolar boş.” şeklinde konuştu.

Dışa bağımlılığın azaltılması hedefiyle Kiev yönetiminin, ABD ve Avrupalı savunma şirketleriyle ortak girişimlere öncelik verdiğine dikkat çekti.

Ukrayna’nın holding şirketi Ukroboronprom’un Alman Rheinmetall ile hasarlı Leopard tanklarını ve diğer zırhlı araçları onarmak ve yenilerini üretmek için bir anlaşma imzaladığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Shmygal, bunun Batılı silah üreticileriyle iş birliği ve ortak üretim konusunda imzalanan yaklaşık 20 anlaşmadan biri olduğunu dile getirdi.

Kiev, ABD Desteğinin Süreceğine İnanıyor

Ayrıca Kiev’in Biden yönetiminin uzun vadeli destek vaatlerine ve Amerikan halkının desteğinin devam edeceğine güvendiğini vurguladı.

Bazı önde gelen Ukraynalı iş adamları, hükümetin yerli silah tedarikine öncelik verme yönünde daha hızlı hareket etmesi gerektiğini söylüyor. Bakanlar, karşı saldırının yavaş ilerleyişinin ve Amerika’nın kırılgan siyasi ikliminin bu değişimi gerekli kıldığını kabul ediyorlar.

Kiev, 29 Eylül’de ilk savunma sanayisi forumuna ev sahipliği yaptı. Ukraynalı lider Volodimir Zelenski, etkinliğin 30’dan fazla ülkeyi ve 252 savunma işletmesini bir araya getirdiğini söyledi.

Forumda Ukraynalı şirketler yabancı ortaklarıyla aralarında insansız hava araçları ve mühimmat üretiminin de bulunduğu 20 anlaşma imzaladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.