Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna: ABD’nin Yardımları Sadaka Değil Demokrasiye Yatırım

ABD Kongresi’nde konuşan Volodimir Zelenski, Ukrayna’nın Rusya’ya asla teslim olmayacağını açıkladı. Zelenski'nin açıklamalarının detayları haberde;
Ukrayna: ABD’nin Yardımları Sadaka Değil Demokrasiye Yatırım
HABER GİRİŞ

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, ABD Kongresi’nde Cumhuriyetçiler ve Demokratların ortak katıldığı bir oturumda açıklamalarda bulundu. Oturum, ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin başkanlığında yapıldı.

Kongre üyelerine hitap eden Zelenski, gelecek yılın hem ABD hem Ukrayna için dönüm noktası olacağını ifade etti. Ayrıca Ukrayna’nın cesaretine ve ABD’nin kararlılığına dikkat çekti.

Ukrayna’nın Rusya’ya asla teslim olmayacağını belirterek, Rusya’nın askeri mühimmat ve cephane konusunda kendilerinden önde olduğuna da değindi. Ancak Ukrayna’nın savunma güçlerinin hala ayakta olduğunu paylaştı.

Rusya ve İran Müttefikliğinde Bir Terörist Diğerini Buldu

Ukraynalı askerleri 1944’te Hitler’e karşı savaşan Amerikan askerlerine benzeten Zelenski, Rusya ve İran’ı terör devleti olmakla suçladı.

Ukrayna’ya yapılan yardımların yeterli olmadığını kaydederek, Rusya’nın bu savaşta kendine müttefik olarak İran’ı bulduğuna işaret etti. İran’ın Rusya’ya, Ukrayna’nın altyapısını tehdit eden yüzlerce dron gönderdiğinin bilgisini verdi.

GCM Yatırım Banner

İran ve Rusya müttefikliğini işaret eden Zelenski, “Böylece bir terörist diğerini bulmuş oldu.” diyerek görüş bildirdi. Rusya ve İran’ın, Ukrayna müttefiklerine de saldırabileceğini belirterek iki ülkenin durdurulması gerektiğinin altını çizdi.

Amerikan Askerlerinden Savaşmaları için Talepte Bulunulmadı

Zelenski, Ukrayna’nın Amerikan askerlerinden kendi topraklarında savaşmaları için talepte bulunmadıklarını vurguladı. Ukraynalı askerlerin Amerikan tank ve uçaklarını mükemmel şekilde kullanabileceğini ekledi.

Ukrayna’ya yapılan finansal destek için teşekkür eden Zelenski, “Paranız sadaka değil, küresel güvenlik ve demokrasiye yapılan bir yatırımdır.” diyerek görüşünü bildirdi. ABD Kongresi’nin yaptığı yardımların demokrasiye bir yatırım olduğunu kaydetti.

Zelenski konuşmasında Ukrayna’nın 10 maddelik barış formülü teklifini de anımsatarak, ABD Başkanı Joe Biden ile konunun görüşüldüğünü iletti. Söz konusu teklifin, ülkelerin ortak güvenliğinin ileriki süreçte garanti altına alınmasındaki önemini aktardı.

Bahsi geçen teklif kapsamında bir barış zirvesi düzenlenmesini teklif eden Zelenski, önerilen 10 maddelik barış formülünü Biden’ın da desteklemesinden memnuniyet duyduğunu bildirdi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın