Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

UKOME’de Yeni Kararlar Alındı: 3 Firma Piyasadan Çekildi

UKOME toplantısında bugün taksi ve dolmuşlarda kararlaştırılan ölçüler kapsamında reklam alması için teklif sunuldu. Detaylar haberin içerisinde;
UKOME’de Yeni Kararlar Alındı: 3 Firma Piyasadan Çekildi
HABER GİRİŞ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında bugün taksilere tepe lambası takma zorunluluğu getirildi. Böylelikle taksilerin anlık doluluk, boşluk ve yolcuya gitme durumları araç üstündeki tepe lambası kontrol edilecek.

UKOME toplantısının İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe başkanlığında yapıldığı kaydedildi. Toplantıda çeşitli konuların ele alındığı bildirilerek, taksi taşımacılığında tepe lambası kullanılması teklifi sunuldu.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, taksilerde tepe lambası kullanılmasına dair sunulan teklifin önemine vurguda bulundu. Tepe lambası uygulamasının yolcu ile taksici arasındaki sıkıntıların birçoğunu çözeceğini savundu. Uygulama içinse 6 ay süre verilmesini teklif etti.

Sunulan teklifin oy çoğunluğu ile kabul edildiği bildirildi. Taksilerin tepe lambası içinse 3 aylık süre verildi. Sürenin yeterli olmaması durumunda ek süre talebinin ilerleyen süreçte değerlendirileceği söylendi.

Taksi ve Dolmuşlar Artık Reklam Alabilecek

Taksi ve dolmuşlarda kararlaştırılan ölçüler kapsamında reklam almasının da oy birliği ile kabul edildiği açıklandı. Kabul edilen karar doğrultusunda taksi dolmuşlar ile 8+1 koltuk kapasiteli taksiler sadece araç üzeri ve tavanındaki plakaların kapanması şartı ile reklam alabilecek.

GCM Yatırım Banner

Toplu taşıma aracı kullanım belgesi alınamaması için daha önceden belirlenen esasların tecavüz, taciz, darp, gasp gibi suçlar olduğu hatırlatıldı.

Bugünkü UKOME toplantısında ise belirlenen esaslara ek olarak nitelikli hırsızlık, dolandırıcılık ve suç işlemek için örgüt kurma gibi suçlardan da adli sicili olanların toplu taşıma belgesi alamaması teklif edildi. Teklifin oy birliği ile kabul edildiğine dikkat çekildi.

Çekici Ücretlerine Zam Yapıldı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Genel Müdürlüğü’nün yediemin otoparklarına çekilerek muhafaza altına alınan araçların günlük otopark ve çekici ücretlerinin yeniden düzenlenmesi teklifinin de toplantıda değerlendirildiği belirtildi.

Alınan karar doğrultusunda araç çekme ücretinin 250 liradan 400 liraya çıkarıldığı duyuruldu. Özel taşıma ücretininse 5 kilometreye kadar olan mesafede 250 liradan 400 liraya, ilave kilometre ücretinin 12 liradan 15 liraya çıkarıldı.

Yediemin otopark günlük ücret tarifesi motosikletlerde 13 liradan 20 liraya, otomobillerde 30 liradan 40 liraya, kamyonet, arazi taşıtı, minibüslerde 32 liradan 50 liraya, kamyon ve otobüslerde 52 liradan 75 liraya, iş makinelerinde ise 78 liradan 100 liraya çıkarıldığı aktarıldı.

Scooter Firmaları Piyasadan Çekiliyor

Toplantıda, daha önce elektrikli scooter taşımacılığı için Superpedestrian Turkey Ulaşım Teknoloji A.Ş. 2 bin 459, At Teknoloji Yatırım Sanayi ve Ticaret Limited Şirketine 5 bin 675, Serim Yönetim Sistemleri Yazılım Teknoloji İnşaat Sanayi Limited Şirketine 100 e-scooter için izin verildiği belirtildi.

Yapılan toplantıda Yukarıda bahsi geçen firmaların kendi istekleriyle piyasadan çekilme taleplerinin de görüşüldüğü söylendi. Firmaların talepleri ise oy birliği ile kabul edildi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın