Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

UKOME Toplu Taşımaya Zorunluluk Vurgusuyla Yüzde 40 Zam Yaptı

UKOME olağanüstü toplandı. Can Akın Çağlar başkanlığında gerçekleşen toplantıda toplu ulaşıma yüzde 40 zam teklifi kabul edildi. Yeni fiyatlar ve detaylar altta;
UKOME Toplu Taşımaya Zorunluluk Vurgusuyla Yüzde 40 Zam Yaptı
HABER GİRİŞ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından yapılacak zam son günlerde tartışılırken UKOME bugün olağanüstü toplandı.

Ulaşım esnafı temsilcileri tarafından yüzde 50 zam talebi için çağrılar yinelenirken Can Akın Çağlar Nisan toplantısında yüzde 40’lık fiyat ayarlamasıyla mutabakatın sağlandığını dile getirdi.

Yüzde 40 Zam Teklifi Kabul Edildi!

İstanbul’da toplu ulaşıma beklenen zam geldi. Yapılacak zam oranı tartışmalara yol açarken bugünkü toplantı neticesinde yüzde 40’lık fiyat ayarlamasında karar kılındı.

İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar başkanlığında gerçekleştirilen toplantıdan çıkan fiyat ayarlamasının 9 Nisan Cumartesi itibarıyla uygulanmaya başlayacağı söylendi.

İstanbul’da ulaşıma son zam 1 Ocak 2022’de yapılırken yeni zamla tam elektronik bilet ücreti 7,67 lira, tam abonman 602 lira, öğrenci abonman 109 lira, ilk aktarma 5,48 lira, sarı taksi açılış ücreti 9,8 lira oldu.

GCM Yatırım Banner

Sarı taksi kısa mesafe ücreti 28 lira, minibüs indi bindi 5,25 lira, okul servis ücreti 0-1 km (en kısa mesafe) 554 lira, personel servis ücreti ilk kalkış 295 lira ve taksi dolmuş (Kadıköy-Bostancı) 10 liraya yükseldi.

Can Akın Çağlar, 2 gün önce yapılan son toplantıda rakamlar üzerinden tekrar geçme ihtiyacı hissedildiğini anımsattı. Gündemin tek konusunun fiyat ayarlaması olduğunu belirtti.

İBB Genel Sekreteri, son 3 ayda ekonomideki zorlukları ve öngörülemeyen maliyet artışlarına atıfla bunun içinde özellikle ulaşım sektörünün en önemli girdisi akaryakıt ve diğer maliyet kalemlerinin enflasyonla birlikte olağanüstü bir şekilde arttığını söyledi.

“Tüm bu gerekçelerle ulaşım sektörünün sürdürülebilirliği için sektörün tüm paydaşlarının ortak kararıyla İstanbul’daki ulaşım ücretlerinin artışı bir zaruriyet içermektedir” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.