Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

UEA Başkanı: Enerji Kaynakları Fosil Altyapıya Dayanmamalı

UEA Başkanı Fatih Birol, Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle uluslararası toplumun enerji kaynaklarını çeşitlendirmeye çalıştığını belirterek, iklim hedefine dikkat çekti.
UEA Başkanı: Enerji Kaynakları Fosil Altyapıya Dayanmamalı
HABER GİRİŞ

Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Başkanı Fatih Birol İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu’na (WEF) katıldı. Burada “Enerji Görünümü; Krizin Üstesinden Gelmek” başlıklı panelde enerji krizine yönelik açıklamalarda bulundu.

Enerji krizi ile iklim krizi arasında bir seçim yapmak zorunda kalınmaması gerektiğini belirten Birol, fiyatlardaki artışa da değindi. Enerji fiyatlarının bu kadar yükselmesinin nedenlerinin birinin de iklim değişikliği ve bunun sadece bir başlangıç olduğunu söyledi.

Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle uluslararası toplumun enerji kaynaklarını çeşitlendirmeye çalıştığını dile getirdi. Duruma karşı ilk tepki olarak doğal gaz ve petrol tedarik edilmeye çalışıldığını, bunu da anladığını söyleyen Birol, “Fakat bu tepkimiz, gelecek yıllarda fosil yakıt altyapısına bağlı kalmaya dayanmamalı” dedi.

Temiz enerji ve enerji verimliliğinin önemine dikkat çeken UEA Başkanı, iklim hedeflerine vurgu yaptı. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının büyük ölçekli yeni bir fosil yakıt yatırımı dalgası için bir bahane olarak kullanılabileceğini, bu yönde bir senaryonun gerçekleşmesi halinde, ilerleyen dönemde iklim hedeflerine ulaşılması yolundaki kapının sonsuza kadar kapanabileceğini ifade etti.

Birol, Forum kapsamında bugün yaptığı bir başka açıklamada, petrol fiyatlarının daha da tırmanabileceğini, bunun küresel ekonomiye yönelik tehdidi artırabileceğini söyledi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.