Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

UEA Başkanı: Enerji Kaynakları Fosil Altyapıya Dayanmamalı

UEA Başkanı Fatih Birol, Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle uluslararası toplumun enerji kaynaklarını çeşitlendirmeye çalıştığını belirterek, iklim hedefine dikkat çekti.
UEA Başkanı: Enerji Kaynakları Fosil Altyapıya Dayanmamalı
HABER GİRİŞ

Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Başkanı Fatih Birol İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu’na (WEF) katıldı. Burada “Enerji Görünümü; Krizin Üstesinden Gelmek” başlıklı panelde enerji krizine yönelik açıklamalarda bulundu.

Enerji krizi ile iklim krizi arasında bir seçim yapmak zorunda kalınmaması gerektiğini belirten Birol, fiyatlardaki artışa da değindi. Enerji fiyatlarının bu kadar yükselmesinin nedenlerinin birinin de iklim değişikliği ve bunun sadece bir başlangıç olduğunu söyledi.

Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle uluslararası toplumun enerji kaynaklarını çeşitlendirmeye çalıştığını dile getirdi. Duruma karşı ilk tepki olarak doğal gaz ve petrol tedarik edilmeye çalışıldığını, bunu da anladığını söyleyen Birol, “Fakat bu tepkimiz, gelecek yıllarda fosil yakıt altyapısına bağlı kalmaya dayanmamalı” dedi.

Temiz enerji ve enerji verimliliğinin önemine dikkat çeken UEA Başkanı, iklim hedeflerine vurgu yaptı. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının büyük ölçekli yeni bir fosil yakıt yatırımı dalgası için bir bahane olarak kullanılabileceğini, bu yönde bir senaryonun gerçekleşmesi halinde, ilerleyen dönemde iklim hedeflerine ulaşılması yolundaki kapının sonsuza kadar kapanabileceğini ifade etti.

Birol, Forum kapsamında bugün yaptığı bir başka açıklamada, petrol fiyatlarının daha da tırmanabileceğini, bunun küresel ekonomiye yönelik tehdidi artırabileceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın