Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

UEA/Birol Yükseliş için Uyarırken Petrol Fiyatları Karışık

Petrol fiyatları, yeni haftaya karışık başlarken Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol’dan daha fazla yükseliş yorumu geldi. Detaylar haberde;
UEA/Birol Yükseliş için Uyarırken Petrol Fiyatları Karışık
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Petrol fiyatları, Rusya-Ukrayna savaşı ile son yılların en yüksek seviyelerine çıkarken hem Brent hem de Batı Teksas türü petrol üç hanede kalıcılık kazandı. Fiyatlardaki artış küresel çapta artan enflasyon üzerinde yukarı yönlü baskıyı artırırken uzmanlar artışın süreceğini düşünüyor.

Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Başkanı Fatih Birol da bugün petrol fiyatlarında daha fazla yükseliş olabileceği yönünde yorumuyla gündeme geldi. Halihazırda tarihi seviyelerde seyreden petrolün daha fazla artacağı yönünde söylem, endişeleri artırdı.

Petrol Haftaya Karışık Başladı!

Petrol Fiyat Karışık
KAYNAK: piyasa.paratic.com

Petrol fiyatları yeni haftaya karışık başladı. ABD türü ham petrol sınırlı pozitif seyrederken Brent petrol yüzde 1’in üzerinde düştü.

Cuma günü en son 110,35 dolardan fiyatlanan ham petrol, bugüne yatay başlarken 109,53-111,61 dolar aralığında hareket etti. Yazım sırasında sınırlı artış kaydeden petrol, aylık bazda yüzde 11’e yakın artarken yıllık getiri yüzde 75 civarında gerçekleşti.

Brent petrol yüzde 1’in üzerinde düştü. 110,07-113,65 dolar aralığında hareket eden Brent bir haftada yüzde 2’ye yakın düşerken aylık getiri yüzde 5 oldu.

GCM Yatırım Banner

Birol’dan Petrol için Yükseliş Uyarısı

Fatih Birol, İsviçre Davos’ta Dünya Ekonomik Forumu’nun yıllık toplantısında Bloomberg’e verdiği röportajda petrol fiyatlarının daha da tırmanabileceğini, bunun küresel ekonomiye yönelik tehdidi artırabileceğini söyledi.

Petrol üreticilerinin fiyat artışlarını kontrol altında tutmak için sorumluca davranması gerektiğini belirten Birol; “Eğer pozitif katkı sağlayamazsak fiyatlarda daha fazla yükseliş ve daha fazla oynaklık görebiliriz, küresel ekonomide resesyon riski de artar” ifadelerini kullandı.

Yaz aylarının zorlu geçeceğini söylerken asıl sorunun Çin ekonomisindeki zayıf performans nedeniyle buradan gelecek talebin düşük kalıp kalmayacağı olduğunu ekledi. Avrupa’nın Rusya’ya bağımlılığı azaltması hala gündemdeyken Birol, Avrupa’nın Rusya’dan petrol ithalatını azaltmasının küresel petrol piyasaları için kolay olmayacağını dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.