Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uçak Biletlerine 5. Kez Zam Geldi: Fiyatlar Uçtu

Uçak biletlerinde tavan fiyat yükseldi. İç hat ekonomi sınıfında bin lirayı aşan uçak biletleri, bugün itibarıyla zamlı fiyat üzerinden satışa sunuldu.
Uçak Biletlerine 5. Kez Zam Geldi: Fiyatlar Uçtu
HABER GİRİŞ

Enflasyonist baskı her ay kendini gösterdikçe tüm sektörlerdeki fiyatlar sürekli güncellenmek zorunda kaldı. Son fiyat değişikliği havayolu ulaşımından geldi. Tek yön için uçak biletlerinde tavan fiyat değişti.

Otobüs biletlerindeki rekor zammın yansımaları uçak biletlerinde de okundu. Sputnik’in haberine göre tek yön için 999 lira olan iç hat uçak biletlerinin tavan fiyatı, bin lirayı aştı. Yurt içi ekonomi sınıfında tek yön uçuşlarda en yüksek bilet fiyatı bin 150 lira olarak belirlendi.

Havayolu şirketleri, uçak biletlerini güncellenen yeni fiyat üzerinden bugün itibarıyla satışa sundu.

Yakıt zamlarının ardından artan maliyetleri karşılamada güçlük çektiğini bildiren Havayolu şirketleri, iç hat bilet fiyatlarında en yüksek sınır olarak belirlenen tavan ücretin artırılması talebini yinelemişti.

Daha önce 4 kez artışa gidilen tavan fiyat uygulamasında sene başında fiyat 599 lira olarak belirlenmişti. Ardından gelen zamlarla Haziran’da 999 liraya kadar çıkan tavan fiyat, son güncelleme ile birlikte Ağustos’ta bin 150 liraya yükselmiş oldu.

GCM Yatırım Banner

Geçen Yıl Tavan Fiyat 499 Liraydı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı özellikle tatil ve bayram dönemlerinde yurt içi seyahatlerde fahiş fiyat uygulamasının önüne geçmek için havayolu şirketlerine 2013 yılında tavan fiyat şartı getirmişti.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ilk uygulamada iç hatlarda tek yönde tavan ücreti 299 lira olarak belirlemişti. 2021 yılı sonunda ise sınır 499 liraya yükselmişti.

Dış hat bilet satışlarında uygulanmayan tavan fiyat, iç hat business sınıfında da geçerli değil.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın