Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

UBS’in Net Karı İlk Çeyrekte Yüzde 50’den Fazla Düştü

İsviçre merkezli yatırım bankası UBS, ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Banka ABD’deki eski tarihli bir dava nedeniyle büyük gelir düşüşü bildirdi.
UBS’in Net Karı İlk Çeyrekte Yüzde 50’den Fazla Düştü
YAYINLANMA ZAMANI

İsviçreli yatırım bankası UBS, 2023’ün ilk çeyreğine dair mali bildirimini yayımladı. Banka ABD’deki eski bir dava nedeniyle ilk çeyrekte yıllık bazda yüzde 52 düşüşle net kar bildirdi. Kar 1.03 milyar dolar olarak açıklandı.

Beklenti ilk çeyrekte 1,75 milyar dolar net kar olacağı yönündeydi. İsviçre bankası, ABD’de konut ipoteğine dayalı menkul kıymetler dava konusunun ardından karşılıklarını 665 milyon dolar artırdı.

UBS CEO’su Sergio Ermotti yaptığı açıklamada, “Güçlü performansımız ve bu çeyrekteki güçlü girişlerimiz, önemli belirsizlik dönemlerinde müşterilerimiz için bir istikrar kaynağı olmaya devam ettiğimizi gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Bankanın gelirleri ilk çeyrekte 8,75 milyar dolar oldu. Bu bir önceki yılın aynı döneminde 9,38 milyar dolar seviyesindeydi. İşletme giderleri bir yıl önceki 6,6 milyar dolara kıyasla 7,2 milyar dolara çıktı Banka ödeme gücünün bir ölçüsü olan CET 1 sermaye oranı, bir yıl önceki yüzde 14,1′den yüzde 13,9′a geriledi.

Banka ayrıca Mart ayının son 10 gününde, Credit Suisse’i satın alması ile nedeniyle küresel servet yönetimi biriminden 28 milyar dolarlık net yeni para çektiğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

UBS hisseleri, zor durumdaki İsviçreli rakibini geçen ay satın aldığı haberinden bu yana yüzde 10′dan fazla arttı. Banka, İsviçreli düzenleyiciler tarafından arabuluculuk edilen anlaşmanın, toplam yatırılan varlıkları 5 milyar dolardan fazla olan önde gelen bir küresel servet yöneticisi yaratacağını açıkladı.

Barclays’teki analistler, Credit Suisse’in UBS’ye entegre edilmesinin karmaşıklığını piyasanın önemli ölçüde hafife aldığını söyledi. Anlaşmanın ardından UBS, 2011-2020 yılları arasında CEO olarak görev yapan Sergio Ermotti’nin 5 Nisan’dan itibaren göreve döneceğini duyurdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.