Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Credit Suisse Krizi 69 Milyar Dolarlık Varlık Çıkışına Yol Açtı

Bugün açıklanan ilk çeyrek finansallarına göre UBS ile birleşme çalışmaları süren Credit Suisse’te önemli bir varlık çıkışı yaşandı.
Credit Suisse Krizi 69 Milyar Dolarlık Varlık Çıkışına Yol Açtı
YAYINLANMA ZAMANI

ABD bankalarında yaşanan iflasların ardından gündeme gelen İsviçreli yatırım bankası Credit Suisse, yaşadığı mali sıkıntı nedeniyle Avrupa bankacılık sektöründe de endişelerin artmasına yol açtı. Geçtiğimiz haftalarda rakibi UBS tarafından satın alınan 167 yıllık banka, 2023 ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı.

Raporun girişinde, yaşanan sorunların bilançoya yansıdığı, önemli miktarda mevduat ve net varlık çıkışı olduğu belirtildi. Buna göre şirket ilk çeyrekte 61,2 milyar İsviçre frangı (68,6 milyar dolar) net varlık çıkışı bildirdi.

UBS tarafından satın alınma anlaşmasının bir parçası olarak 15 milyar İsviçre frangı AT1 tahvilinin tartışmalı iptali nedeniyle 12.43 milyar İsviçre frangı kar bildirdi.

Net Varlık Çıkışı Toplam Varlıkların Yüzde 5’i Kadar

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Credit Suisse

Bilanço açıklamasında, özellikle Mart ayının ikinci yarısında önemli net varlık çıkışı yaşandığı açıklandı. İlk çeyrek net çıkışları, 2022 sonu itibarıyla grubun yönetim altındaki varlıklarının yüzde 5’i olan 61,2 milyar franklık kısmını kapsadı.

Mevduat çıkışları ise varlık çıkışlarının yüzde 57’sini oluşturdu. Yönetilen varlıklar, geçen yılın aynı döneminde 707 milyar frank iken, bu yıl 502,5 milyar franka geriledi.

GCM Yatırım Banner

UBS ile birleşme işleminin bu yılın sonuna kadar tamamlanması beklenirken, Credit Suisse’in işinin UBS Group’a tam olarak alınmasının yaklaşık üç ila dört yıl sürmesi bekleniyor.

Banka, yılın ilk çeyreğinde 18,4 milyar frank gelir, 12,7 milyar frank vergi öncesi kar açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın