Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

UBS Türkiye’deki Milyoner Sayısında Büyük Artış Bekliyor

UBS'nin 2024 Küresel Servet Raporu'na göre küresel milyoner sayısının artması beklenirken, Türkiye'deki artışın yüzde 43 seviyesinde olacağı tahmin ediliyor.
UBS Türkiye’deki Milyoner Sayısında Büyük Artış Bekliyor
HABER GİRİŞ

UBS, 2024 Küresel Servet Raporu’nun bulgularını açıkladı. Paylaşılan rapora göre, küresel milyoner sayısının önümüzdeki beş yıl içinde artmaya devam etmesi bekleniyor. 2023-2028 yılları arasında gerçekleştirilen anket çalışmasına katılan 56 gelişmiş ve gelişmekte olan ekonominin 52’sinde, 1 milyon dolar veya daha fazla servete sahip yetişkin sayısının artacağı tahmin ediliyor.

Bu artış trendine liderlik edecek olan ülke Tayvan olacak. Tayvan’da, gelişen mikroçip endüstrisi ve zengin yabancıların artan göçü nedeniyle milyoner sayısının yüzde 47 artması bekleniyor. Tayvan’ın hemen ardından yüzde 43 artışla Türkiye geliyor. Listenin devamında Kazakistan yüzde 37, Endonezya yüzde 32 ve Japonya yüzde 28 artış oranları ile yer alıyor.

Hâlihazırda en fazla milyonerin bulunduğu ABD ve Çin’de ise milyoner sayısının sırasıyla yüzde 16 ve yüzde 8 artacağı öngörülüyor. Bunun yanı sıra, İngiltere’de milyoner sayısında yüzde 17 azalma bekleniyor.

UBS Küresel Varlık Yönetimi Başekonomisti Paul Donovan, İngiltere’nin şu anda dünyada en fazla dolar milyoneri bulunan üçüncü ülke olduğunu belirterek, bunun ekonomi olarak hak ettiğinden çok daha fazlası olduğunu ifade etti.

Donovan’a göre, bu kısmen dünya ekonomisinin yapısal değişiklikler geçirmesinden kaynaklanıyor. Sermayenin dünya çapında hareket etmesi nedeniyle servet dağılımında doğal değişimler yaşandığını belirtti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın