Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

UBS İlk Çeyrek Kârındaki %40’lık Artışı Volatiliteye Borçlu

İsviçreli bankacılık devi UBS, 2020’nin ilk çeyreğinde net kârının yüzde 40 arttığını açıkladı. Detaylar aşağıda;
UBS İlk Çeyrek Kârındaki %40’lık Artışı Volatiliteye Borçlu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İsviçre merkezli finans devi, 2020’nin Ocak-Mart dönemine ilişkin sonuçlarını açıkladı. Yüzde 40’lık kâr artışıyla dikkat çeken UBS 2019’un ilk çeyreğinde 1,1 milyar dolar net kâr elde ederken bu çeyrekte rakam 1,6 milyar dolara çıktı. Daha önce banka tarafından açıklanan beklenti ise 1,5 milyar dolardı.

İsviçre’nin en büyük kredi vereni olan UBS, kâr artışını yüksek müşteri işlem hacimlerine bağlarken korona krizinin küresel ekonomi üzerinde beklenen etkisine işaret ederek ileride bir dizi rüzgarın olduğu konusunda uyardı.

Piyasalardaki türbülansın UBS yatırım bankasının tüm bölümlerdeki faaliyet kârında büyük bir artış kaydetmesine yardımcı olduğu söylendi.

Piyasa Türbülansı UBS Kar Artışı Yardım Etti Diğer bir ifadeyle pandeminin ortaya çıkardığı volatilitenin, piyasa katılımcılarının tepkisiyle daha yüksek işlem hacimlerine dönüşmesi kârı artırdı. Bu dönemde vergi öncesi kâr da geçen yıla kıyasla yüzde 30 arttı. Kredi zararı giderlerindeki artışa rağmen faaliyet geliri yüzde 10 civarında büyüyerek 7,93 milyar dolar oldu. Çekirdek sermaye yeterlilik oranı geçen yılın yüzde 13,3’üne kıyasla bu yıl yüzde 17,7 oldu.

Bir kârlılık ölçütü olan maddi özkaynak getirisi ise geçen yılın yüzde 9,8’ine kıyasla yüzde 12,8’e yükseldi.
UBS Son Bir Yıl Hisse
Kaynak: Yahoo! Finance

Vergi öncesi faaliyet kârı da 2019’un ilk çeyreği sonundaki 207 milyon dolardan 709 milyon dolara çıktı. Yatırım bankacılığı içinde UBS, küresel piyasalar bölümündeki gelirdeki %44’lük artışı döviz, oranlar ve nakit özkaynak gelirlerindeki yüksek hacimlere ve volatiliteye bağladı ki bunların COVID-19’un müşteri faaliyetlerindeki etkisini yansıttığını ekledi. UBS CEO’su Sergio Ermotti, açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Yıllardır süren disiplinli stratejik uygulama, risk yönetimi ve sürdürülebilir teknoloji yatırımları sonucunda; bu çalkantılı zamanlara bir güç konumundan giriyoruz. Bu çeyrekte UBS hissedarlar için değer yaratırken; tüm boyutlarda en iyi performansı sergiledi, müşterilerimize en çok ihtiyaç duydukları anda tavsiye, kredi ve likidite ile destek verebildiğimizi ve faaliyet gösterdiğimiz topluluklara destek sağladığımızı gösterdik.”

GCM Yatırım Banner

Tüm bunların yanında COVID-19 salgını ve onu kontrol altına almak için alınan önlemlerin, küresel öngörülebilir gelecek için ekonomik görünümü değiştirdiği vurgulandı.

Küresel GSYİH’nin yakın vadede daralmasının beklendiği, pek çok işte yaşanan bozulmanın ve yükselen işsizliğin sektör için yüksek kredi kaybı maliyetlerine yol açacağı bildirildi. Ayriyeten UBS’nin kredi risklerinin çoğunun ya varlık yönetimi müşterileri ya da İsviçre içinde bulunup yüksek kalitede olduğu aktarıldı.

İsviçre’nin kanıtlanan etkili kriz yönetimi önlemlerini uygulayabilme becerisinin, ekonomideki bu şoka dayanmasına yardımcı olacağı eklendi. UBS’nin hisse fiyatı son 12 ayda %30 civarında düştü. Şubat ayında banka, Ralph Hamers‘in 1 Kasım’da CEO olarak Ermotti’nin yerine geçeceğini duyurdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın