Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

UBS Analistleri Altının Yıl Sonu Fiyatı için Yeni Tahmini Yaptı

Yatırım bankası UBS’in analistleri tarafından kaleme alınan raporda, altının yıl sonu fiyatı aşağı yönde revize edildi.
UBS Analistleri Altının Yıl Sonu Fiyatı için Yeni Tahmini Yaptı
Yorum

Altın yılın başından itibaren yatırımcısına kazanç sağlarken, son dönemde kayıpların arttığı bir süreç yaşanıyor. İsviçre merkezli yatırım bankası UBS, altının bu yılın sonuna dair fiyat tahminini güncelledi.

Bankanın analistleri tarafından kaleme alınan raporda, ons altının yıl sonu fiyat tahmini yüzde 7 düşürüldü ve 1950 dolar olarak belirlendi. ABD ekonomisine dair tahminini de değiştiren banka, hafif resesyon beklentisini yumuşak iniş olarak güncelledi.

Analistler, “Başlangıçta 2023’ün sonlarından başlayarak hafif bir resesyon bekliyorduk ancak şimdi yumuşak bir iniş bekliyoruz” açıklamasında bulundu. Banka altın fiyatına dair Haziran 2024 tahminini 2100 dolar, Eylül 2024 tahminini 2200 dolar olarak açıkladı.

Altında canlanmanın ne zaman olacağına dair tahminini paylaşan analistler, Federal Rezerv’in faiz indirimleri öncesinde görülen borsa yatırım fonlarına artacak ilgi ile gerçekleşeceğini belirtti. Ons altın raporun kaleme alındığı dönemde 1890 dolar seviyesinde bulunuyor. Fiyat üst üste dördüncü haftalık düşüşe işaret ediyor.

Bu yıl içerisinde en yüksek fiyat Mayıs ayının başında 2078 dolar ile görüldü. FED’in faiz artırımları ve enflasyonun halen yüzde 2 hedefinin üzerinde olması, altın fiyatları üzerinde baskı unsuru olmaya devam ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%