Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TZOB Başkanı: Ramazan Sonu Markette 30 Ürünün Fiyatı Arttı

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, gündeme dair konuşarak Ramazan ayı sonunda markette 30 ürünün fiyatının arttığını ayrıca üreticinin elinde ürün kalmadığı için kuru soğan fiyatlarının yükseldiğini söyledi.
TZOB Başkanı: Ramazan Sonu Markette 30 Ürünün Fiyatı Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, gündemde tartışılan konulara ilişkin değerlendirmede bulunarak et fiyatlarındaki artış, market fiyatlarındaki değişim ve damızlık hayvanların kesilmesi hakkında konuştu.

TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, et fiyatlarında yaşanan artışlar nedeniyle damızlık hayvanlar yine kesime gitme tehlikesiyle karşı karşıya olunduğunu söyledi.

“Et İthalatı Çare Değil”

Yem ve diğer girdi fiyatları ciddi oranda arttığını belirten Bayraktar, ithal maliyetlerin yükseldiğine değindi. İthalatın hiçbir katkısının olmadığını belirerek “ İthalat çare olsaydı, son 12 yılda et ve canlı hayvan ithalatına 9,4 milyar dolar ödememize rağmen, bugün halen ithalatı konuşuyor olmazdık.” açıklamasında bulundu.

Gıda fiyatlarındaki değişimin yakından takip edildiğini vurgulayan Bayraktar, Ramazan sonu market fiyatlarında 39 ürünün 30’unda fiyat artış yaşandığını kaydetti. Ayrıca 9 üründe fiyat düşüşünün gerçekleştiğini bildirdi.

“Üreticinin Elinde Ürün Kalmadığı için Kuru Soğan Fiyatı Arttı”

TZOB Başkanı, Ramazan ayının son günlerinde yüzde 45,2’lik yükseliş ile en fazla artışın kuru soğanda görüldüğü kaydedildi. Bunun aksine markette fiyatı en çok düşen ürünün (yüzde 24 ile) kabak olduğunu ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Gündemde tartışmaya neden olan kuru soğanın fiyat artışının nedeni hakkında konuşan Bayraktar, İç Anadolu Bölgesi’nde sezonun bitmesi, üreticinin elinde ürün kalmaması ve Çukurova bölgesinde hasadın yeni başlaması nedeniyle kuru soğan fiyatlarının yükseldiğini vurguladı.

Kilosu 30 TL’yi gören kuru soğan hakkında geçen hafta içinde Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’den açıklama gelmişti. Bir hafta içinde soğanın fiyatının düşeceğini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın