Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Twitter’a Bir Dava Daha Açıldı: Hedefte Kadın Çalışanlar Var!

Elon Musk'ın Twitter'ı satın almasının ardından başlayan işten çıkarma furyası sonucunda şirkete açılan davaların ardı arkası kesilmiyor. Detaylar haberde;
Twitter’a Bir Dava Daha Açıldı: Hedefte Kadın Çalışanlar Var!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uzun süren spekülasyonların ardından 44 milyar dolarlık anlaşmayla Twitter yönetiminin başına Elon Musk’ın geçmesi sonrasında binlerce kişi işten çıkarıldı. Haksızlığa uğradığını düşünen çok sayıda işten çıkarılan ise Twitter’ı çeşitli nedenlerle dava etmeye devam ediyor. Açılan son dava, şirketin işten çıkarmalar için kadınları hedef aldığı suçlamasını içeriyor.

Twitter, iş gücünün yarısının son süreçte tasfiye edilmesinden kaynaklanan bir başka dava ile sarsıldı. Bu seferki dava, sosyal medya devini, işten çıkarmalar için orantısız bir şekilde kadın çalışanları hedef almakla suçluyor.

Yeni Davada Hedefte Kadın Çalışanların Olduğu İddia Ediliyor

San Francisco federal mahkemesinde Çarşamba günü geç saatlerde açılan toplu dava, Twitter’ın dünyanın en zengin insanı olan Elon Musk tarafından devralınmasının ardından, kadın işçilerin yüzde 57’sinin, erkeklerin ise yüzde 47’sinin işten çıkarıldığını iddia ediyor.

Twitter, Kasım ayı başlarında Musk’ın maliyet düşürme önlemiyle yaklaşık 3.700 çalışanını işten çıkardı ve bunun ardından yüzlerce kişi ile daha yollar ayrıldı.

Yeni davaya göre işten çıkarma sürecindeki cinsiyet eşitsizliği, kadınların yüzde 63’ünün, erkeklerin ise yüzde 48’inin işini kaybettiği mühendislik rollerinde daha baskın bir şekilde ortaya çıktı.

GCM Yatırım Banner

Geçen ay Twitter tarafından işten çıkarılan iki kadının açtığı dava ise şirketi, iş yerinde cinsiyet ayrımcılığını yasaklayan federal ve Kaliforniya yasalarını ihlal etmekle suçluyor.

Davacıların avukatı Shannon Liss-Riordan yaptığı açıklamada, Musk’ın şirketi satın almasından sonra, yeteneklerine ve katkılarına bakılmaksızın kadınların birer hedef olarak görüldüğünü öne sürdü.

Liss-Riordan, Kasım ayından bu yana aynı mahkemede açılan ve süren diğer üç davada mevcut ve işten ayrılan Twitter çalışanlarını temsil ediyor.

Twitter’a Yapılan Suçlamalar Artıyor

Bu davaların içerikleri arasında, Twitter’ın, çalışanları ve yüklenicileri yasaların gerektirdiği biçimde önceden bildirimde bulunmadan işten çıkardığı ve taahhüt edilen kıdem tazminatını ödemediği de dahil olmak üzere çeşitli iddialar yer alıyor.

Musk’ın uzaktan çalışmaya izin vermeyi reddederek engelli işçileri işten çıkarmaya zorlamış olması da diğer bir önemli iddia olarak dikkat çekiyor.

Bunun yanı sıra en az üç çalışan, daha iyi çalışma koşullarını savundukları için misillemeyle karşılaştıklarını iddia ederek ABD Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’na Twitter hakkında ayrı ayrı şikayette bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın