Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TVF’nin Yüzde 40’ının Katar’a Satıldığı İddiasına Cevap Geldi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan, Türkiye Varlık Fonu’nun yüzde 40’ının Katar’a satıldığı iddiası ile ilgili açıklama geldi. Detaylar haberde...
TVF’nin Yüzde 40’ının Katar’a Satıldığı İddiasına Cevap Geldi
HABER GİRİŞ

Bazı yayın kuruluşlarında yer alan Türkiye Varlık Fonu’nun (TVF), yüzde 40’ının Katar’a satıldığı iddiası büyük yankı uyandırmıştı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı konuya yönelik açıklamayı 6 Şubat-7 Nisan Dezenformasyon Bülteni’nde yaptı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından yayımlanan bültende bir televizyon programında geçen “Türkiye Varlık Fonu’nun yüzde 40’ı Katar’a satıldı” iddiasının yalan olduğu ifade edildi.

“TVF’nin Katarlı Bir Şirkete Satışı Söz Konusu Değil”

TVF’nin 2016 yılında kurulduğu günümüzde 7 farklı sektörden 29 şirket, 2 lisans ve taşınmazlardan oluşan varlık portföyüne sahip olduğu aktarıldı.

2020 yılında Türkiye Varlık Fonu ve Katar Yatırım Fonu arasında, sadece Borsa İstanbul AŞ’nin yüzde 10’luk payının devri için mutabakat anlaşması imzalandığı bilgisi verildi.

TVF’nin, yüzde 80,6’lık payıyla Borsa İstanbul’un en büyük pay sahibi konumunda bulunduğu bildirildi. Söz konusu satışın haricinde Türkiye Varlık Fonu’ndan Katarlı bir şirkete herhangi bir satış söz konusu olmadığı ifade edildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.