Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜSİAD Başkanı Turan’dan OVP Açıklaması: İyimser Bulduk

TÜSİAD Başkanı Turan, OVP'ye yönelik konuşarak ülkenin enerji, ihracat ve yatırım çalışmalarına yönelik konuştu. Detaylar haberde...
TÜSİAD Başkanı Turan’dan OVP Açıklaması: İyimser Bulduk
HABER GİRİŞ

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Orhan Turan, Orta Vadeli Program hakkında değerlendirmede bulundu. Yatırım, istihdam, ihracatta iş dünyasının bakış açıklarını paylaştı.

Habertürk’e konuşan Turan, OVP’deki büyüme beklentisinin enflasyonu düşürme planlaması ile birlikte iyimser bulduklarını söyledi.

Türkiye’nin enflasyonda tekrar tek haneyi görebilmesi için 2-3 yıla ihtiyaç olunduğunu aktardı.

Türkiye’de enerji alanındaki çalışmalar hakkında konuşan TÜSİAD Başkanı Turan, “2022 fiyatlarıyla bizim enerjiye ödediğimiz para 96 milyar dolar. O sebeple bizim için enerji çok stratejik bir konu. Bu enerjinin yüzde 40’ını sanayide kullanıyoruz.” dedi.

Yenilenebilir enerji konusunda çeşitlendirmenin yapılması gerektiğini belirtti. Enerjinin üretilmesi ve kaynağın verimli kullanılmasıyla ülkenin daha rekabetçi hale geleceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

“Türkiye’nin Rakibi Avrupa Ülkeleri Olmalıdır”

Yaklaşık 130 milyar dolar enerjiye ödendiğini söyleyen Turan, “ Fiyatlandırmanın önümüzdeki süreçte maliyete oranlı olmasını bekliyoruz. Ek vergi olacak ve orada da bir fon oluşacaksa bunun ‘Yeşil Dönüşüm’e harcanması gerekiyor.” açıklamasında bulundu.

TÜSİAD Başkanı Turan, Türkiye’nin ucuz iş gücü ve rekabetçi kurla ihracatının artırmasının söz konusu olmadığını belirtti. Bu geçen yüzyılın stratejisi olduğunu kaydetti.

Turan, “ Çin’le Hindistan arasına bakın, Türkiye ile rekabet edebilecek bir ülke yok. Bizim marka yaratmamız gerekiyor. Türkiye’nin Cezayirle Bangladeş’le rekabet etmemesi lazım. Türkiye’nin rakibi Avrupa ülkeleri olmalı” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.