Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkşeker’den Tedariki Zorlayacak Karar: Şekere Zam Geldi

Türkşeker, şeker fiyatlarına zam yaptı. Son zamla birlikte şeker tedarikinde kırılma yaşanması bekleniyor. Detaylar haberde;
Türkşeker’den Tedariki Zorlayacak Karar: Şekere Zam Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kamuoyunun gündemindeki gıda fiyatları artışına yenisi eklendi. Temel gıda maddelerinden olan şekere zam geldi. Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. (Türkşeker), şeker fiyatlarına yüzde 8 zam yaptı. Ancak Türkşeker’in zam kararı, kurumun resmi internet sitesinde yer almadı.

Zam kararına ilişkin belge, üreticilere elden tebliğ edildi. Dağıtım yerlerine iletilen bilgilendirme notunda şu ifadelere yer verildi:

“2022-2023 pazarlama yılı şeker satışlarımız 10.10.2022 tarihinde başlayacak olup, ERP sisteminde tanımlanan fiyatlar üzerinden gerçekleştirilecektir. Bu kapsamda imalatçılara, kapasite raporu veya resmi kurumlardan alınan evraklarla satış yapılmaya devam edilecektir.”

Türkşeker Bilgilendirme Notu
Kaynak: Bloomberght

Son zamla birlikte Türkşeker’in kilogram başına 15 TL’den verdiği şekerin fiyatı 16.20 TL’ye, 50 kilogramlık şeker çuval fiyatı 750 TL’den 810 TL’ye çıktı. Revize edilen fiyatlara ise katma değer vergisi (KDV) dahil edilmedi.

Piyasada şeker çuvalının fiyatı 1.000 TL bandında. Özel sektör ise Türkşeker’in açıkladığı fiyattan sınırlı miktarda ürün tedarik ediyor. Bu sebeple ihtiyaç duyduğu oranda ürün bulmakta güçlük yaşıyor.

GCM Yatırım Banner

Günlük şeker tüketimi ortalama 8 bin ton civarındayken, Türkşeker’in tedarik edebildiği günlük miktar yaklaşık 1.000 ton ile sınırlı.

Son Bir Yılda Şekerin Fiyatı Yaklaşık 4 Kat Arttı

Yüksek seyreden enflasyon, ülkede gıda fiyatlarını sürekli yukarı çekiyor.

En son açıklanan Eylül ayı enflasyonu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre yüzde 83,45’e, Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) hesaplamalarına göre ise yüzde 186,27’ye yükseldi.

Son bir yılda piyasada şekerin kilosu 6.5 TL’den 24 TL’ye, çuvalı yaklaşık 220-250 TL’den 1.100 TL’ye çıktı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.