Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜRKONFED: 10 İşletmeden 6’sı KGF Desteğine Erişemiyor

TÜRKONFED'in yayımladığı Finansmana Erişim Anketi'nin sonuçlarına göre birçok işletme EYT maliyetlerini karşılayamıyor ve KGF desteğine erişemiyor. İşte raporun detayları...
TÜRKONFED: 10 İşletmeden 6’sı KGF Desteğine Erişemiyor
HABER GİRİŞ

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Finansmana Erişim Anketi’nin “Nisan-Haziran” dönemini kapsayan sonuçlarını açıkladı. Buna göre yılın ikinci çeyreğinde her 10 şirketten 8’i  finansmana erişimin zorlaştığını belirtti.

TÜRKONFED tarafından yayımlanan anket sonuçlarına göre her 10 iş insanından 9’u finansal regülasyonların işletmelerini olumsuz etkiledi.

Yine yılın ikinci çeyreğinde finans kurumları ile kredi süreçlerinde sorun yaşayanların oranı yüzde 95’e yükseldi.

Finansman erişiminde sorun yaşayan işletmeler vade yapısının da kısaldığını bildirdi. Yeni kredi limiti alamadığını söyleyen iş insanlarının oranında yüzde 86’lık artış yaşandı. Kredi limiti artış yetersizliğini ifade edenlerin oranı yüzde 21, şartların zorlaştığını belirtenlerin oranı ise yüzde 46 oldu.

İşletmeler KGF Desteğine Erişemiyor

Bunun yanında söz konusu raporda Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinden yararlananların maliyetinin işletmeler tarafından zor karşılandığı saptandı.

GCM Yatırım Banner

10 işletmeden 6’sının EYT maliyetinin finansmanı için açıklanan kredi garanti fonu (KGF) desteğine erişemediği belirtildi.

EYT kapsamında açıklanan KGF paketinin banka kredilerine erişimlerini kolaylaştırmadığı kaydedildi. Bununla birlikte bazı iş insanları KGF kredilerini yetersiz bulduğunu belirtti. KGF paketlerinin krediye erişimi kolaylaştırmadığını düşünenlerin oranı yılın ikinci çeyreğinde yüzde 83’e yükseldi.

Söz konusu raporda ekonomi yönetimine karşı temkinli bir iyimserlik olduğu ifade edildi.

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez ise rapora yönelik değerlendirmede bulundu. Kredi kanallarının bir an önce açılması gerektiğini vurgulayan Sönmez, kredi verme şartlarının ağırlaştığı bir finansman krizi ile karşı karşıya olunduğunu bildirdi.

Sönmez, iyileştirici adımlar ile finansmana erişimde istikrar beklediklerini kolaylaştırıcı uygulamaların hızla hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.