Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TürKomp Kullanıma Açıldı! Türkiye Sağlıklı Beslenecek!

Tarım ve Orman Bakanlığı, tarımsal ürünlere ait enerji değerleri ve besin öğelerinin yer aldığı internet sitesini oluşturdu. İşte detaylar;
TürKomp Kullanıma Açıldı! Türkiye Sağlıklı Beslenecek!
HABER GİRİŞ

Tarım ve Orman Bakanlığı bugün sağlıklı beslenme üzerine kurulan TürKomp adlı internet sitesinin kullanımda olduğunu duyurdu.

Tarım ve Orman Bakanlığı, TÜBİTAK MAM ve Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen “Ulusal Gıda Kompozisyonunun Belirlenmesi ve Yaygın Sürekli Paylaşım Sisteminin Oluşturulması Projesi” kapsamında TürKomp’un oluşturulduğu söylendi.

Türkiye’nin ilk gıda kompozisyon veri tabanı olan TürKomp’un, İngilizce ve Türkçe olmak üzere 2 farklı dil seçeneği ile hazırlanıp www.turkomp.gov.tr adresi üzerinden hizmet vereceği aktarıldı.

Bugün kullanıma sokulduğu söylenen veri tabanının, Türkiye’de üretilip tüketime sunulan işlenmiş veya işlenmemiş tarımsal ürünlerin enerji değerlerini ve besin öğelerini içereceği belirtildi.

63 Bin Civarında Veri Yer Alıyor!

TürKomp’un verilerinde 14 gıda grubunun, 645 gıdanın ve 100 gıda bileşenine ait 63 bin civarındaki enerji ve besin öğelerinin yer aldığı ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Sistemde yer alan tüm verilerin tamamının, analiz sonuçlarına dayalı, ulusal ve uluslararası standartlarda güvenilir olduğu iletildi.

Tüm örneklem ve analizlerde geriye doğru izlenebilirlik sağlandığı ifade edilerek, gıdaları karşılaştırma özelliğinin ve beslenme çantası uygulamasının bulunduğu bilgisi verildi.

TürKomp veri tabanında gıdaya, bileşene ve beslenme şekline göre arama yapılabileceğinin altı çizildi.

Aranılan gıda maddelerinin alfabetik listeden seçilerek veya arama kutusuna yazılarak bulunduktan sonra enerji değerleri ve besin öğeleri verilerine ulaşılabileceği belirtildi.

Açılan sayfada aranılan bileşeni içeren gıda maddelerinin, içerdiği bileşen miktarına göre sıralı olarak görüntülendiği açıklandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın duyurusunda beslenmeye göre yapılan aramaların düşük enerjili gıdalar, az yağlı gıdalar, yağsız gıdalar, yüksek lifli gıdalar, yüksek proteinli gıdalar şeklinde sınıflandırıldığına yer verildi.

Uygulamanın Mobil Sürümü de Geliştirilecek!

Kullanıma sunulan uygulamanın mobil sürümünün de devreye sokulmasının planlandığı duyurularak, daha fazla veriye ve özelliğe sahip bir hale getirilmesinin planlandığı söylendi.

Uygulamada beslenme çantası seçilerek, birden fazla gıdanın toplam enerji değerleri ve besin öğelerine ulaşılmasına mümkün olacak.

Gıdaları karşılaştırma uygulamasının seçilen iki gıda maddesinin, besin öğeleri ve enerji değerleri açısından kıyaslanabileceği açıklamada yer aldı.

Yapılması planlanan yeni proje ile TürKomp’ta verisi bulunmayan bazı gıdaların veri tabanına eklenmesi, güncellemeler ile daha fazla veriye ve özelliğe sahip bir hale getirilmesi amaçlandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.