Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türklerin AB’ye İltica Başvuruları Ağustos’ta Rekor Kırdı

Avrupa Birliği İltica Ajansı'nın Ağustos ayı verilerinde Türklerin başvuru sayısı dikkat çekti. İşte başvuru yapanların sayısı...
Türklerin AB’ye İltica Başvuruları Ağustos’ta Rekor Kırdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Birliği İltica Ajansı (EUAA) , Ağustos ayında başvuruda bulunanların sayısını açıkladı. Mülteci krizinden sonra Ağustos ayında toplam 84 bin 500 başvuru ile yeni bir rekor kıldığı aktarıldı. Ayrıca Türkiye’ye yönelik açıklanan veriler dikkat çekti.

AB İltica Ajansı, bu yılın başından bu yana geçen yıl aynı döneme göre yüzde 62’lik bir artışla yaklaşık 564 bin başvurunun alındığını açıkladı.

En fazla talebin Suriyelilerden ve Afganlardan geldiği bildirildi. Ağustos’ta geçen yılın aynı ayına göre başvuru yapan Afganların sayısının 127 bin arttığı ifade edildi.

Türklerden Yapılan Başvurular Rekor Kırdı

Suriyelilerden ve Afganlardan sonra gelen en fazla başvurunun Türklerden ve Hintlilerden geldiği saptandı. Türkiye’den gelen iltica talebinin Mart ayından bu yana yükselişte olduğu, Ağustos ayında rekor kırdığı ifade edildi. Türklerin Ağustos ayında 4 bin 600, Hintlilerin 4 bin 200 başvuru yaptığı kaydedildi.

Türkiye’den yapılan başvuruların yaklaşık yüzde 1’inin reşit olmayan kişiler tarafından yapıldığı aktartıldı. Başvuru sahiplerinin tanınma oranlarının yıl başından beri düşüşte olduğu ifade edildi. Türklerin mülteci statüsü veren olumlu kararların payının Ağustos’ta yüzde 95 olduğu bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Temmuz’da Türklerden yapılan başvurular 3 bin 800 olarak kaydedilmişti. Türkiye en çok başvuru yapan ülkeler arasında 4. sırada yer aldı.

Reşit Olmayanların Başvurularının Sayısı 4 Bini Aştı

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle AB’ye iltica başvurusunda bulunan 255 bin Ukraynalının gececi koruma kaydının yapıldığı bildirildi. Savaştan bu yana 4,7 milyon Ukraynalının kayıt edildiği aktarıldı.

Genel olarak reşit olmayanların başvurularının sayısı Ağustos ayında 4 bin 700’e yükseldiği bildirildi. 2015 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaşıldığı kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın