Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’ye Yabancı Sermayesi Ancak Bu Şartla Gelecek

Seçim sonrasında ekonomi politikasında yapılan değişiklik Türkiye’ye dair iyimserliği artırırken, uzman isimler sermaye girişleri için gerekli ortamı açıkladı.
Türkiye’ye Yabancı Sermayesi Ancak Bu Şartla Gelecek
HABER GİRİŞ

Standard Chartered Araştırma Bölüm Başkanı Eric Robertsen ve Ortadoğu/Kuzey Afrika Ekonomisti Farooq Pasha küresel ve Türkiye ekonomisine dair beklentilerini açıkladı. Herkesin merakla beklediği yabancı yatırımcı konusuna da değinen Pasha, son dönemde tahvil ve borsada yabancı girişinin yeniden başladığını ifade etti.

Gelecek yıl yabancı sermaye girişlerinde artış olmasının son dönemdeki politika normalleşmesinin devam etmesine bağlı olduğunu belirterek Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) attığı adımlar hakkında konuştu.

TCMB’nin geçen aylardaki kadar agresif olmasa da yılın geri kalanında da faiz artırımlarına devam etmesini beklediklerini, politika faizinde yıl sonu beklentisinin yüzde 40 olduğunu açıkladı.

Merkez Bankası’nın Mayıs seçiminden sonra atanan yeni ekonomi yönetimi ile toplamda 2650 baz puanlık faiz artışı yaptığını hatırlatarak, perakende satışlardaki yavaşlama ve dış dengesizliklerin azalmasının, devam eden parasal sıkılaştırmanın toplam talepte yavaşlamaya yol açtığının ilk işaretleri olduğunu kaydetti.

Son açıklanan enflasyon raporunun 2023’ün geri kalanında da faiz artırımının devam edeceği beklentisini oluşturduğunu, TCMB’nin son raporda sadece enflasyon tahminlerini yükseltmekle kalmadığını, aynı zamanda ekonomik dengesizliklerin giderilmesi için ilave parasal sıkılaştırma uygulamak istediğini de ortaya koyduğunu sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Avrupa için Resesyon Görünüyor

Standard Chartered Araştırma Bölüm Başkanı Eric Robertsen ise küresel merkez bankaları hakkında konuştu. Hem ABD hem de Avrupa’da merkez bankalarının faiz artırım döngüsünde sona geldiğini düşündüklerini ifade etti.

Enflasyon sorunu henüz tam olarak çözülmese de önemli ölçüde düştüğünü ve 2024 yılının ilk yarısında da düşmeye devam etmesini beklediklerini açıkladı.

Robertson açıklamasında, “Yumuşak iniş terimini sevmiyorum ama büyüme ve enflasyonda gerileme bekliyoruz. Avrupa’daki yavaşlama ise daha belirgin oldu. Faiz indirimlerine ECB’nin ikinci çeyrekte, Fed’in ise üçüncü çeyrekte başlayacağını tahmin ediyoruz.” ifadesine yer verdi.

2024 yılında küreselde belirgin bir ayrışma beklediklerini, ABD resesyondan kaçınırken Avrupa’da resesyon göründüğünü söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.