Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’ye Gri Liste Müjdesi mi Geliyor? Bu Tarihe Dikkat

Ekonomistlerin ve uzmanların gündeminde yer alan Türkiye’nin gri listede yer alma süreciyle ilgili dikkat çeken bir iddia ortaya atıldı. İşte detaylar;
Türkiye’ye Gri Liste Müjdesi mi Geliyor? Bu Tarihe Dikkat
HABER GİRİŞ

Uzun süredir Türkiye’nin gündeminde alınan önemli konulardan biri olan gri listeyle ilgili umut verici detaylar ortaya çıktı. Bloomberg’e konuşan bazı kaynaklar Paris merkezli Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) Türkiye’yi gri listeden çıkarabileceğini belirtti.

Kaynaklar, FATF’nin Mayıs’ta Türkiye’ye geldiğine dikkat çekti ve yasa dışı para akışını önleme yönünde ilerleme kaydedildiğine dair tespitler yapıldığını paylaştı.

Henüz dair net bir karar alınmamış olsa da varılan sonuçlar çerçevesinde FATF’nin 28 Haziran’da Singapur’da yapacağı toplantıda Türkiye’yi gri listeden çıkarabileceği vurgulandı. Türkiye’nin gri listeden çıkabilmesi için üyelerin nitelikli çoğunluğunun onay vermesi gerekiyor.

Türkiye, 2021 yılının Ekim ayında FATF Genel Kurul toplantısında gri listeye alınmıştı. Bu gelişme, ülke imajı bakımından oldukça olumsuz bir tablonun ortaya çıkmasına neden oldu. Yurt içinde analistler ve ekonomistler Türkiye’nin gri listeden çıkması durumunda yabancı para girişinin artacağını, bu kapsamda borsa gibi yurt içi yatırım araçlarında olumlu yönde bir hareket görülebileceğini belirtiyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.