Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’ye Gelen UDY’ler 20 Yılda 240 Milyar Dolara Ulaştı

Küresel sermaye girişleri pandemi sonrasında toparlanırken, geçen yıl uluslararası doğrudan yatırımlarda kayda değer yükseliş yaşandı.
Türkiye’ye Gelen UDY’ler 20 Yılda 240 Milyar Dolara Ulaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) tarafından hazırlanan bir rapora göre 2021 yılında Türkiye’ye gelen uluslararası doğrudan yatırımlar (UDY) yüzde 79 oranında artarak, 14 milyar dolara ulaştı.

Dünya Yatırım Raporu 2022’ye göre salgının başladığı 2020 yılında dünya genelinde uluslararası doğrudan yatırımlar 963 milyar dolara geriledi. 2021 yılında toparlanma göstererek yüzde 64 oranında artışla 1,58 trilyon dolara çıktığı açıklandı.

Doğrudan yabancı yatırım girişleri için ilk 10 ekonominin; ABD, Çin, Hong Kong, Singapur, Kanada, Brezilya, Hindistan, Güney Afrika, Rusya ve Meksika olduğu belirtildi.

Küresel Doğrudan Yatırımlar
Kaynak: UNCTAD

Gelişmiş ülkelerde yatırımların bir önceki yıla göre yüzde 134 artışla 746 milyar dolara çıktığı, gelişmekte olan ülkelere gelen toplam UDY akımlarının ise yüzde 30 yükselişle 837 milyar dolar olduğu bildirildi. Az gelişmiş ülkelerdeki toparlanmada yüzde 15’lik artış kaydedildi.

Yatırımlarda kırılgan büyümenin 2022’de devam etmesi beklenirken, Ukrayna’daki savaşın gıda, yakıt ve finansal alanda yansıması olduğu aktarıldı. Devam eden Covid-19 pandemisinin etkilerinin ve iklim değişikliğinin dünyada stresi artırdığına, özellikle gelişmekte olan ülkelerde hissedildiğine dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’ye Gayrimenkul Sektörü için Gelen UDY’ler 5,6 Milyar Dolar Oldu

2021 yılında sanayi, hizmet ve tarım sektörlerine gelen sermaye girişleri yıllık bazda yüzde 116 artışla 8,4 milyar dolar, gayrimenkul alımları için gelen UDY yüzde 42,5 artarak 5,6 milyar dolara ulaştı.

Perakende sektörü ve e-pazar yeri şirketlerine gelen yatırımlar 3,4 milyar dolarlık yatırım çekti. Türkiye’ye gelen UDY’lerde Avrupa yüzde 60 ile en yüksek payı oluştururken, onu yüzde 23 ile Asya, yüzde 16 ile Amerika kıtası izledi.

2002 yılından bu yana Türkiye’ye gelen UDY akımları 240 milyar dolar seviyesinde kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.