Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’ye F-16’lar O Şartla Verilecek

TBMM’nin İsveç’in NATO üyeliğini kabul etmesiyle çözüldüğü söylenen F-16 düğümünün arka planı farklı oldu. Yunanistan’ın elini güçlendirecek şartlar masada.
Türkiye’ye F-16’lar O Şartla Verilecek
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin 2017 yılında Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma sistemi yüzünden CAATSA yaptırımları kapsamında F-16 programından çıkarılması ve NATO kartını kullanmasının yankıları sürüyor. 2023 boyunca NATO kapısında bekleyen İsveç’in NATO üyeliğinin geçen hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabul edilmesi yabancı basında çokça yazılıp çizildikten sonra Yunan basını bugün dikkat çeken bir iddiayı gündeme getirdi.

Yunan Kathimerini gazetesi, ABD’nin Türkiye’ye satmayı kabul ettiği F-16 savaş uçakları için şart koştuğunu yazdı. İddiaya göre Türkiye, satın aldığı savaş uçaklarını Yunan adaları üzerinde kullanamayacak. F-16’lar sadece NATO ittifakı amaçları için kullanılacak.

Gazetenin ismini paylaşmadığı kaynaklara dayandırdığı haberinde, F-16 şartını ABD Dışişleri Bakanlığının Temsilciler Meclisi ve Senatonun ilgili dört komitesine gönderdi söylendi.

Söz konusu şartlara ilişkin hazırlanan mektubun içeriğinin gizli tutulduğu belirtildi. Mektupta, Türkiye’nin savaş uçaklarını Yunanistan sınırların üzerinde uçurma şartını ihlal etmesi durumunda, ABD’nin devreye gireceği detayı yer aldı.

Buna göre sorunu çözmek adına inisiyatif almayı taahhüt eden ABD Dışişleri Bakanlığı, sorunun çözülmemesi durumunda F-16 programını sonlandıracak.

GCM Yatırım Banner

Yunanistan’a Güvenceyi Kongre Üyeleri Verdi

Haberde, gizli tutulan mektuptaki maddelere ilişkin Yunan hükümetine daha yakın olan kongre üyelerinin Atina’ya güvence verecek bilgiler aktardığı kaydedildi. Üyeler, oluşturulan şartlarda Yunanistan tarafının güvenliğini koruma altına alacak maddelerin olduğunu bildirdi.

Doğu Akdeniz ile Ukrayna’daki faaliyetleri nedeniyle Türkiye’ye karşı mesafeli yaklaşan ve daha önce silah satışına onay vermeyen kongre üyelerinin F-16 satışına onay vermek için bu şartları öne sürdüğü de söylendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın