Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’ye Ekim’de Hangi Ülke Ne Kadar Yatırım Yaptı?

YASED tarafından açıklanan verilere göre Ekim ayında Türkiye’ye 1 milyar 188 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirildi. Öne çıkan sektörler hangileri? İşte detaylar;
Türkiye’ye Ekim’de Hangi Ülke Ne Kadar Yatırım Yaptı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED), Ekim ayında yabancı ülkelerin Türkiye’ye yaptığı yatırımlar hakkında raporunu paylaştı. Verilere göre söz konusu dönemde Türkiye’ye 1 milyar 188 milyon dolar değerinde uluslararası doğrudan yatırım (UDY) girişi gerçekleşti.

1 milyar 188 milyon dolar değerindeki UDY, Nisan 2023’ten sonraki en yüksek giriş olarak dikkat çekti. Bu yılın 10 aylık döneminde Türkiye’ye giren uluslararası doğrudan yatırım tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31 azaldı ve 7,8 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Ekim’de toplam UDY girişinin 664 milyon dolarını yatırım sermayesi girişleri, 223 milyon dolarını yabancı uyruklulara gayrimenkul satışı, 345 milyon dolarını ise borçlanma araçları oluşturdu.

En Fazla Yatırım Yapılan Sektörler

Ekim’de yatırım sermayesi girişleri toplamda 664 milyon dolar olarak gerçekleşti. 182 milyon dolarlık (yüzde 27) yatırım elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi sektörüne yapıldı. Ulaştırma ve depolama, inşaat, toptan ve perakende ticaret ise yüzde 14’lük paha sahip oldu.

Türkiye’ye gelen yatırım sermaye girişlerinin ilk 5 kaynağında ilk sırada yüzde 25 ile Fransa yer aldı. Onu yüzde 21 ile Hollanda, yüzde 16 ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), yüzde 15 ile Almanya ve yüzde 9 ile Birleşik Krallık takip etti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.