Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’ye Çay Yılın İlk 7 Ayında Milyonlarca Dolar Kazandırdı

Türkiye'den Ocak-Temmuz döneminde yapılan çay ihracatı 2022 yılının aynı dönemine göre yüzde 30 yükseldi. Detaylar haberin içerisinde;
Türkiye’ye Çay Yılın İlk 7 Ayında Milyonlarca Dolar Kazandırdı
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin 2023 yılının ilk 7 ayındaki çay ihracatı verileri Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, tarafından açıklandı. Gürdoğan, Türkiye’den yılın ilk 7 ayında 109 ülke, özerk ve serbest bölgeye çay satıldığını açıkladı.

2023 yılın Ocak-Temmuz dönemine ilişkin verileri paylaşan Gürdoğan, söz konusu dönemde bin 576 ton çay ihraç edilerek 17 milyon 182 bin 55 dolar gelir sağlandığının altını çizdi.

Çay ihracatından 2022’nin aynı döneminde 13 milyon 170 bin 966 dolar kazanıldığının bilgisi veren Gürdoğan, çay ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 arttığını vurguladı.

Türk Çayı En Çok Belçika’ya İhraç Edildi

Türkiye’nin en fazla ihracatı Belçika, ABD ve Birleşik Krallık’a yaptığını kaydedildi. Gürdoğan; Belçika’ya söz konusu dönemde 6 milyon 926 bin 4, ABD’ye 2 milyon 210 bin 244, Birleşik Krallık’a da 1 milyon 930 bin 622 dolarlık çay ihraç edildiğini dile getirdi.

İhracat artışına paralel ülke çeşitliliğinin de arttığını belirterek, Ocak-Temmuz döneminde Suudi Arabistan, Cezayir, Kongo, Slovakya, Meksika, İtalya, Brezilya, Polonya, Gabon, Yeni Zelanda, Portekiz, Angola, Togo ve Ruanda’ya da çay satıldığına işaret etti.

GCM Yatırım Banner

Gürdoğan açıklamasında, Türk çayına ilginin her geçen gün arttığını bildirdi. 2023 yılının sonuna kadar çay ihracatının artış trendine devam edeceğinden ümitli olduklarını söyledi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.