Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’ye 750 Milyon Dolarlık Pandemi Finansmanı

Türkiye’ye toplamda 750 milyon dolarlık finansman sağlanıyor. Dünya Bankası ile Asya Altyapı ve Yatırım Bankası tarafından sağlanan finansmanın detayları haberde;
Türkiye’ye 750 Milyon Dolarlık Pandemi Finansmanı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünya Bankası, Türkiye’nin pandemiye yanıtı için 500 milyon dolarlık ek finansmanı onayladı. Yapılan açıklamaya göre finansman acil Covid-19 sağlık faaliyetlerine yönelik ve Nisan 2020’de Dünya Bankası tarafından onaylanan 100 milyon dolarlık orijinal krediye ilave olarak geldi.

Ek finansmanın Türkiye’de güvenli ve etkili COVID-19 aşılarına erişim sağlamak için orijinal kredinin ölçeğini genişlettiği ve pandemiye karşı artırılmış sağlık müdahalesinin bir parçasını oluşturduğu belirtildi.

Dünya Bankası’nın yanında Asya Altyapı ve Yatırım Bankası’ndan (AIIB) ortak finansman olarak ek 250 milyon dolar sağlanacağı verilen bilgiler arasında yer aldı.

Projenin, mevcut ve gelecekteki aşı alımlarının maliyetini karşılamaya yardım edeceği kaydedildi.

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Auguste Tano Kouame, yapılan açıklamada şu ifadelerle dikkat çekti:

“Türkiye’nin Covid-19 ulusal aşı programı yetkililer tarafından hızla uygulamaya kondu ve pandemiye yanıt olarak en başarılı ve kapsayıcı aşı programlarından biri oldu. Dünya Bankası bu proje ile Türkiye’de hayat kurtarmaya katkıda bulunmaktan büyük mutluluk duymaktadır.”

GCM Yatırım Banner

Öte yandan projenin, 5 yılı geri ödemesiz dönem dahil olmak üzere 10,5 yıllık geri ödeme süreli bir finansman aracıyla sağlandığı aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın