Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin Yaş Meyve Sebze İhracatı Mayıs’ta Yüzde 32 Arttı

Türkiye'de yaş meyve sebze ihracatı Mayıs'ta yıllık bazda yüzde 32 arttı. Detaylar haberde...
Türkiye’nin Yaş Meyve Sebze İhracatı Mayıs’ta Yüzde 32 Arttı
HABER GİRİŞ

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Mayıs ayında gerçekleştirilen yaş meyve sebze ihracatına yönelik açıklama yaptı. Söz konusu dönemde yaş meyve sebze ihracatının geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 32 artış sağladığı bildirildi.

Konuya dair yazılı açıklama yapan Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Gürüz, rakamın 249,3 milyon dolar değere ulaştığını açıkladı.

Bölge ihracatının ise yüzde 36 artışla 128 milyon dolar düzeyinde gerçekleştiğini aktardı.

Gürüz, bu kapsamda söz konusu dönemde en çok ihraç edilen ürünler şeftali, domates ve limon olduğunu kaydetti.

Ocak-Mayıs Döneminde İhracat Yüzde 23 Arttı

En fazla ihracat yapılan ülke yüzde 7’lik artış ve 85,9 milyon dolar değer ile Rusya oldu. Sonrasında yüzde 90 artış ve 34 milyon dolar değer ile Romanya, yüzde 47 artış ve 26,5 milyon dolar değer ile Ukrayna geldi.

GCM Yatırım Banner

Başkan Gürüz, Ocak-Mayıs döneminde ise ihracatının yüzde 23 artışla 1,42 milyar dolar düzeyine ulaştığını kaydetti.

Dünya genelindeki toplam yaş meyve sebze satışının 2022 yılında 652 milyar 651 milyon dolar değere ulaştığını, bu rakamın 2027 yılında 768 milyar 748 milyon dolara yükselmesinin beklendiğini ifade etti.

Bu gelişmelerin öncesinde Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB), yılın ilk 4 ayında tüm kalemlerde yapılan ihracatın 886 milyon doları geçtiğini ve en fazla ihracatın yaş sebze ve meyve sektöründe gerçekleştiğini açıklamıştı.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.