Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin Un İhracatında 2023’de Artış Bekleniyor

TUSAF Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan, lojistik süreçlerin Türkiye'nin lehine geliştiğini söyleyerek un ihracatında artış beklediğini kaydetti. İşte detaylar;
Türkiye’nin Un İhracatında 2023’de Artış Bekleniyor
HABER GİRİŞ

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Tezcan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) 17. Uluslararası Kongre ve Sergisi’nde açıklamalarda bulundu. Tezcan açıklamasında, Türkiye’nin değirmencilik sektöründe dünyanın önde gelen ülkelerinden olduğunu bildirdi.

Türkiye’nin yıllık 3 milyon ton civarında un ihracatı yaptığını söyleyerek, lojistik süreçlerin ülkenin lehine geliştiğini ve fiyat anlamında da avantajlı olunacağını tahmin etti. Mevcut şartlarda büyük değişiklikler olmaması durumunda un ihracatının artarak devam edeceğini öngördü.

Türkiye’de üretimin devam edebilmesi için çiftçinin desteklenmesi gerektiğini kaydeden Tezcan, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın üretimin önemini tüm dünyaya gösterdiğine işaret etti.

Savaş ile Oluşan Lojistik Sıkıntılarda Türkiye Şanslıydı

Savaş ile oluşan lojistik sektöründeki sıkıntıların tüm dünyayı etkilediğini vurgulayan Tezcan, üretimin devam etmesinden dolayı Türkiye’nin şanslı olduğunu ve böylece toplumun unsuz kalmadığını ileri sürdü.

Türkiye’nin dünya un ihracatı şampiyonu olduğunu savunan Tezcan, ihracatın her zaman kolay olmadığını aktardı. Bazı zamanlar ürün bulanamadığını dile getirerek, zor zamanlarda dünyadan ürünün bulunup un olarak dünya sofralarına ulaştırıldığını ekledi.

GCM Yatırım Banner

Gidilen ülkelere de en iyi fiyatlı ve kaliteli unu götürdüklerinin bilgisini veren Tezcan, “Türk unu marka olarak kabul ediliyor.” dedi.

Türkiye Yıllık 3 Milyon Ton Un İhraç Ediyor

En çok un ihracatı yapılan ülkeninse Irak olduğunu ifade ederek, ülkede un fabrikalarının kurulmaya çalışıldığını ancak Türkiye’deki unun kalitesine ulaşılamadığını belirtti.

Geçen sene Türkiye’nin geçen yıl yaklaşık 1,5 milyar dolarlık un ihracatı yaparak rekor kırdığını hatırlayan Tezcan, “Türkiye yıllık 3 milyon ton civarında un ihracı yapmaktadır. Bu yıl 3 aylık un ihracatı rakamlarına baktığımızda, geçen yılla hemen hemen aynı düzeyde.” dedi.

2023 yılında geçen seneye kıyasla un ihracatında bir miktar da olsa artış beklendiğine dikkat çekerek, lojistik süreçlerin Türkiye’nin lehine geliştiğini fiyat anlamında da avantajlı olunacağını öngördü.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın