Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin Turizmde 2023 Yol Haritası Belli Oldu

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, sektöre dair yaptıkları çalışmaları anlatarak, 2023 hedeflerini duyurdu.
Türkiye’nin Turizmde 2023 Yol Haritası Belli Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) düzenlenen basın toplantısında bu sabah açıklanan turizm istatistikleri ve 2023 beklentilerine dair konuştu.
2022 yılında 51,4 milyon turist ve 46,3 milyar dolar gelire ulaşıldığını söyleyen Ersoy, bu yıl için 60 milyon turist ve 56 milyar dolar gelir hedeflediklerini açıkladı.

“Türk Hava Yollarının uçtuğu her yer hedef pazarımız. Ürün çeşitlemesi kapsamında yeni odak pazarlar oluşturduk. Bu pazarlarda çok ciddi artışlar göreceğiz.” diyen Turizm Bakanı, bunların başında ABD’nin geldiğini belirtti.

2022’de Amerika’dan 1 milyon ziyaretçi geldiğini ve bu yıl 1,7 milyon kişiyi hedeflediklerini belirterek “Dünyada açık ara en yoğun ve en etkili tanıtım yapan ülke olduk.” ifadesini kullandı.

2019 yılından bu yana destinasyon tanıtımlarına ağırlık verdiklerini, 2023-2028 döneminde 9 ana tanıtım markasını daha sistemin içerisine dahil edeceklerini ve toplamda 20 yeni markalaşan ürünü dünyaya tanıtacaklarını açıkladı.

2028 Yılında 90 Milyon Turist Hedefleniyor

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter/Mehmet Nuri Ersoy

Türkiye’nin tanıtımı için yapılan çalışmaları anlatan Ersoy, 2018’de bir tane olan tanıtım filmi sayısını bu yıl 300’e çıkardıklarını ve 2028 yılında 900’e çıkarmayı planladıklarını anlattı. 2028 için hedeflenen turist sayısının 90 milyon, gelirin ise 100 milyar dolar olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bu yıl Bodrum Türkbükü, Torba, Koyunbaba, Küçük Çaltıcak, Hatay Pirinçlik, Giresun Güre ve İstanbul Şile olmak üzere 7 halk plajını daha devreye alacaklarını, her yıl bu sayıda ilave yaparak tüm kıyı kentleri 5 yıldız konforundaki halk plajlarını yayacaklarını sözlerine ekledi.

Türkiye’nin her ilinin ağırlama yapacak seviyeye geldiğini, tüm illerde görseller ve sosyal medya içerikleri ile tanıtım çalışmaları yapıldığını anlattı.

Konaklama tesisi sayısının 2030 yılına kadar 24 bin 500’e ulaşacağını belirterek, “Konaklama tesisimizin hepsinin üçüncü aşama sürdürülebilirlik kriterini tamamlamış olacağını öngörüyoruz. Dünyada, bunu Bakanlık nezdinde kanunla yürüten ilk ülke Türkiye oldu” dedi.

Geçen yıl 5 şehirde Kültür Yolu Festivalleri gerçekleştirdiklerini, bu yıl 6 şehir daha eklenerek 11 şehirde yapılacağını anlattı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.