Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin Tarihe Damgası 1915 Çanakkale Köprüsü Açılıyor

18 Mart Zaferi'nin nişanesi olan 1915 Çanakkale Köprüsü, bugün açılıyor. Güney Kore Başbakanı Kim Boo-kyum, açılış törenine katılacak. Detaylar aşağıda;
Türkiye’nin Tarihe Damgası 1915 Çanakkale Köprüsü Açılıyor
HABER GİRİŞ

Çanakkale Köprüsü, Çanakkale Zaferi’nin 107. yıl dönümünde açılıyor. Türkiye’nin mega projelerinden dünyanın en uzun orta açıklıklı 1915 Çanakkale Köprüsü’nün açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilecek.

Hem özellikleri hem yapım maliyeti hem de geçiş ücretleriyle günlerdir konuşulan Çanakkale Köprüsü’nün açılışına Güney Kore Başbakanı Kim Boo-kyum da gelecek.

Güney Kore Başbakanı Çanakkale Köprüsü’nün Açılışına Katılacak

Çanakkale Köprüsü’nün açılış törenine Güney Kore Başbakanı Kim Boo-kyum da katılacak. Kore Cumhuriyeti Başbakanı Kim Bo-Kyum, saat 14.30 ‘da Çanakkale Valiliği’nde kabul edilecek.

Yapılan resmi açıklamada Kore Cumhuriyeti Başbakanı Kim Bo-kyum’un 1915 Çanakkale Köprüsü’nün açılış törenine katılmak üzere 17-19 Mart 2022 tarihlerinde ülkemizi ziyaret edeceği bildirildi.

Başbakan Kim’in ziyaret sırasında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilecek ve Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay’la görüşmelerde bulunacağı eklendi.

GCM Yatırım Banner

Kore basını konuyla ilgili haberine göre Başbakan Kim Boo-kyum, Türkiye’de tarihi bir köprünün açılışının, Güney Kore’nin teknoloji ve finansman sistemini sergilemek için iyi bir fırsat olacağını söyledi.

Kim, Ankara’da Güney Koreli işadamlarıyla yaptığı görüşmede; “Dünyaya övünebileceğimiz 1915 Çanakkale Köprüsü, teknolojimizle hizmete girecek” dedi.

“Türk askerleri Kore Savaşı’na katıldılar ve fedakarlık yaptılar. Koreliler ve Türk halkı arasında olağanüstü iyi bir duygu var” diyen Kim’in Türkiye ziyareti, dokuz yıl aradan sonra bir Güney Kore Başbakanı’nın ülkemize ilk ziyareti oldu.

Çanakkale Köprüsü, Güney Kore ve Türk firmaları iş birliğiyle yapıldı. 1915 Çanakkale Köprüsü ihalesi öncesinde G. Kore ve Japonya arasında rekabet olurken ihaleyi Güney Kore kazanmıştı.

Kuleleri arasındaki 2.023 metrelik açıklığı ile de Çanakkale Köprüsü, dünyanın en uzun asma köprüsü unvanını Japonya’daki Akashi Kaikyo köprüsünden alacak.

Dünyanın En Uzun Asma Köprüsü Bugün Açılıyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şubat ayında yaptığı açıklamada Çanakkale Köprüsü’nün plandan bir buçuk yıl önce tamamlandığını belirterek açılış tarihini vatandaşların talebi üzerine 18 Mart’a ertelediklerini duyurmuştu.

Dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü olarak faaliyete girecek 1915 Çanakkale Köprüsü, 89 kilometresi otoyol ve 12 kilometresi bağlantı yolu olmak üzere toplam 101 kilometre uzunluğunda olacak.

1915 Çanakkale Köprüsü Açılıyor
KAYNAK: Twitter

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, sembollerin köprüsünün 318 metre yüksekliğindeki çelik ayakların 3’üncü ayın 18’ini simgelediğini söyledi.

2023 metrelik orta açıklık ise Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını simgeliyor. Seyit Onbaşı’nın 16 metrelik simge top mermileriyle birlikte kule yüksekliklerinin 334 metreye kadar çıkacağını ekledi.

Açılış öncesinde açıklama yapan Karaismailoğlu, Boğaz’ın iki yakası arasındaki mesafenin 6 dakikaya düşeceğini belirtti.

“Proje ile zaman, akaryakıt ve çevresel olarak yıllık 6 milyar liraya denk gelen tasarruf sağlanacağı hesaplanıyor. Bu köprü açıldıktan sonra köprüyle birlikte 100 kilometrelik Malkara-Çanakkale Otoyolu hem Çanakkale’ye hem Marmara Bölgesi’ne hem Ege Bölgesi’ne ve özellikle ülkemizin batı kesimlerinde çok büyük değişimlere neden olacak” dedi.

Çanakkale Köprüsü Ekonomiye Büyük Katkı Sağlayacak

Karaismailoğlu, daha önce yaptığı açıklamada geçiş süresini 6 dakikaya indirecek projenin ekonomiye büyük katkı sağlayacağını vurgulamıştı. Projenin GSYH etkisinin 2 milyar 442 milyon avro, üretime etkisinin ise 5 milyar 362 milyon avro olduğunu açıklayan Karaismailoğlu, projenin yıllık istihdama etkisinin doğrudan ve dolaylı olarak 118 bin kişi olduğunu bildirmişti.

Projenin yatırım tutarının 2 milyar 545 milyon avro olduğunu ve devletin kasasından bir kuruş çıkmadan bu mega yatırımın yapıldığına dikkat çekmişti.

“Projemizle zamandan 382 milyon avro, akaryakıt tüketiminden 31 milyon 300 bin avro, 3 bin 234 ağaca eş değer karbon salınımdaki azalmayla, çevresel olarak 1 milyon 900 bin avro tasarruf edilecek. Böylece toplam tasarruf tutarı yıllık 415 milyon avroya ulaşacak. Projenin 1,5 yıl önce açılması ile ekonomiye 628 milyon avro katkı sağlanmış olacak” demişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.