Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye’nin Sorunu Faiz Değil Enflasyonun Boyutu

Ekonomim yazarlarından Servet Yıldırım, Türkiye’de enflasyonun savaş ve kriz olan ülkelere yakın olduğunu belirterek, dikkat çekici yorumda bulundu.
Türkiye’nin Sorunu Faiz Değil Enflasyonun Boyutu
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), geçen hafta politika faizini 750 baz puan artırarak hepimizi şaşırtan bir karar aldı. Faiz oranını yüzde 25’e çıkaran banka, böylelikle son üç toplantıda toplam 16.5 puanlık faiz artışı yapmış oldu.

Yüzde 25 oranı ise dünyanın en yüksek faizleri arasında dördüncülüğe yerleşti. Bizden daha yüksek faizi olan ülkeler Zimbabwe, Arjantin ve Venezuela olurken Ekonomim yazarı Servet Yıldırım, bugün yayımladığı yazısında, “Acı bir durum ama asıl üzülmemiz gereken faizin ulaştığı seviyeden çok enflasyonun geldiği düzeydir.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin Enflasyonu Kriz ve Savaş Olan Ülkelerdeki Kadar Yüksek

Türkiye’den daha yüksek enflasyona sahip ülkelerin sadece Sudan, Surinam, Zimbabwe, Lübnan, Venezuela, Suriye ve Arjantin olduğunu bunlardan ise Suriye ve Sudan’ın savaş halinde olduğunu söyledi.

Lübnan’ın krizle Venezuela’nın yaptırımlarla boğuştuğunu ifade eden Yıldırım, “Kısacası bizim sorunumuz faizlerin geldiği seviye değil, enflasyonun ulaştığı boyuttur. Enflasyonun buralara çıkmasına ve Türkiye’nin sorunlu ülkeler arasında yer almasına göz yumulduktan sonra faizi dert etmek çok anlamlı değil.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Türkiye’nin yükselen enflasyona karşı elindeki en güçlü araç olan faizi gerektiği gibi kullanamadığına, oysa merkez bankalarının enflasyon karşısında vermesi gereken ilk reaksiyonun faizi artırmak olduğuna dikkat çekti.

Merkez Bankası’nın yeni yönetiminin sorunun farkında olduğunu, yakın döneme ilişkin göstergelerin enflasyonun ana eğiliminde yükselişin sürdüğüne işaret ettiğinin farkında olduklarını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu