Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin Otomotivdeki Ezeli Rakibi Değişiyor

Otomotiv ihracatında geçen yılki rekor rekabeti kızıştırdı. Küresel gelişmeler sahaya yeni isimlerin geldiğini gösterdi. Çin'i ekarte etme planı için Fas parlatılıyor.
Türkiye’nin Otomotivdeki Ezeli Rakibi Değişiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’nin ihracat tablosunda payı büyük olan otomotiv sektörüne ilişkin çarpıcı gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Yurt içinde paylaşılan veriler Türk otomotiv sektörünün hem üretim hem de satış rekorlarına imza attığını ortaya koysa da dışarıda rekabet koyulaşıyor.

Otomotiv Sanayii Derneği’nin (OSD) son paylaştığı raporda, sektörün 2023 yılında 1 milyon adedi aşkın ihracata imza atması sonrası gözler diğer oyunculara çevrildi.

Pandemi sonrası Çin gücünü toplayarak otomotivdeki etkinliğini artırmaya başlarken, Türkiye’nin rekabet sahasında asıl oyuncunun başka bir isim olduğu gündeme geldi. Otomotiv gazetecisi Emre Özpeynirci, dikkatleri Fas’a çekti.

“OSD, Çin’den ithal edilen tüm araçlara yönelik iç pazarda daha fazla önlem alınması gerektiğini söylüyor ama bence Fas’a daha fazla odaklanmak lazım” diyen Özpeynirci, Rabat’ın Avrupa’ya yaptığı otomobil ihracatında Türkiye’nin önüne geçtiğini ve ucuz elektrikli otomobil projeleri ürettiğini söyledi.

Fas’ın sektörde öne çıkmasının nedeni olarak, Fransızların Çin’e karşı başlattığı oyun planına dikkat çekerek, düşük maliyetli ucuz elektrikli ve benzinli otomobil üretiminde Çin’e muadil olarak Fas’ın parlatıldığını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Fransızların bu planını aslında Türkiye’nin işleme koyması gerektiğini savunarak, yatırımlarını artıran Fransız araç markalarının tercihinin Fas’tan yana olduğunu belirtti.

Özpeynirci, “Sonuç olarak bizim yapmamız gereken her şeyi Fas yapmış durumda. Biz de Çin’le uğraşıyoruz” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.