Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin Kuru Meyve İhracatında Büyük Artış

Türkiye'nin kuru meyve ve mamulleri ihracatı 2022-23 sezonunda bir önceki sezona göre yüzde artışla 1 milyar 103 milyon dolara yükseldi. Detaylar haberde;
Türkiye’nin Kuru Meyve İhracatında Büyük Artış
HABER GİRİŞ

Ege İhracatçı Birlikleri tarafından 19 Ağustos itibarıyla kuru incir, kuru üzüm ve kuru kayısı ihracatına ilişkin veriler paylaşıldı. Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Ali Işık, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin Dünya Sağlık Örgütü tarafından sağlıklı gıda ürünleri listesinde yer alan söz konusu ürünlerin ihracatında dünyada açık ara lider konumda olduğunu bildirdi.

2022-23 sezonuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Işık, ürünlerin geçen sezona göre yüzde 5 artışla 1 milyar 103 milyon dolara yükseldiğini söyledi.

Sezonunda en çok kayısının ABD’ye gönderildiğini kaydederek, ABD’ye kuru kayısı ihracatının yüzde 26’lık artışla 72 milyon dolara yükseldiğini belirtti. ABD’yi takiben Fransa’nın yüzde 13 artışla 40 milyon dolarlık, Almanya’nın ise yüzde 14 artışla 33 milyon dolarlık Türk kayısısı talep ettiğini vurguladı.

Türkiye En Çok ABD’ye Kuru İncir İhraç Ediyor

Çekirdeksiz kuru üzüm ihracatında Birleşik Krallık’ın 104 milyon dolarlık ihracatla zirvede yerini koruduğunu paylaşan Işık, Almanya’ya 55 milyon dolarlık kuru üzüm ihraç edildiğini ekledi. Kuru üzüm ihracatında Hollanda’nın ise yüzde 25 artışla 50 milyon dolar ile üçüncü sırada yer aldığını aktardı.

GCM Yatırım Banner

Kuru incir ihracatındaysa ABD’nin yüzde 23 artışla 38 milyon dolar ile öne çıktığına işaret ederek, Fransa’ya 28 milyon dolarlık, Almanya’ya 27 milyon dolarlık kuru incirin ihraç edildiğini dile getirdi.

Kuru meyve sektöründeki başarının arkasında 35-40 yıldır devam eden sürdürülebilirlik kapsamlı çalışmaların olduğuna dikkat çeken Işık, şöyle konuştu;

“Organikte de dünyada lideriz, organik gibi zor bir ürünü yapan ülkemiz pestisitte de önemli bir yol kat etti. 2022/23 sezonunda kuru üzümde 450 milyon doları, kuru incirde ise 250 milyon doları Türkiye’ye kazandırmayı hedefliyoruz.”

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.