Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye’nin Konut Satışları Yıllık Bazda Yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bugün Eylül 2023 dönemine ilişkin Türkiye'nin konut satışları istatistikleri yayımlandı. Detaylar haberin içerisinde;
Türkiye’nin Konut Satışları Yıllık Bazda Yükseldi
Son Güncelleme: 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından aylık olarak yayımlanan Eylül 2023 dönemine ilişkin konut satış istatistikleri açıklandı. Eylül 2023 döneminde Türkiye genelinde konut satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,5 yükselerek 102 bin 656 seviyesinde kaydedildi.

TÜİK İstatistiklerine göre Eylül’de İstanbul’da 15 bin 247, Ankara’da 9 bin 48 ve İzmir’de ise 5 bin 476 konut satışı gerçekleşti.

Ağustos ayında Türkiye genelinde konut satışları bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 1,1 azalarak 122 bin 91′e seviyesine gerilemişti.

Konut satış sayısının en az olduğu iller ise 47 konut ile Ardahan, 55 konut ile Hakkari ve 77 konut ile Bayburt olarak sıralandı.

Konut Satışları Eylül Ayı Değişim Grafiği
KAYNAK: TÜİK

Ocak-Eylül dönemine bakıldığında konut satışlarının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14,9 azalarak 900 bin 74 seviyesine gerilediği kaydedildi.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

Türkiye genelinde ilk el konut satış sayısının Eylül’de yıllık bazda yüzde 15,2 azalarak 30 bin 488 oldu. İkinci el konut satışlarıysa söz konusu dönemde yıllık bazda yüzde 6,8 azalış göstererek 72 bin 168 oldu.

Yabancılara yapılan konut satışları Eylül’de yıllık bazda yüzde 42 azalarak 2 bin 930 seviyesine geriledi. Yabancılara yapılan konut satışlarındaysa ilk sırayı bin 7 konut satışı ile Antalya aldı. Eylül’de Rusya Federasyonu vatandaşları Türkiye’den 722 konut satın aldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu