Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin Köklü Şirketi Sağlık Hissesi Alımı Yaptı

Ülkenin önde gelen şirketlerinden biri olan Koç Holding A.Ş., sağlık sektöründe faaliyet gösteren şirketin yüzde 80'ini almak için imzayı attı. Detaylar haberde...
Türkiye’nin Köklü Şirketi Sağlık Hissesi Alımı Yaptı
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin köklü şirketlerinden biri olan Koç Holding A.Ş., özel hastane işletmeciliği sektöründe faaliyet gösteren şirketin paylarının alınması hakkında açıklamada bulundu.

Duyuruyu Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yapan Koç Holding, sağlık sektöründe büyüme fırsatlarını değerlendirme kapsamında Antalya’da faaliyet gösteren Kemer Medical Center Özel Sağlık Hizmetleri Turizm ve Ticaret A.Ş.’nin paylarının satın alındığını açıkladı.

Söz konusu şirketin sermayesinin 80’ine denk gelen toplam 66.581.000 TL nominal değerli payın satın alındığı ve Pay Alım Satım Sözleşmesi imzalandığı aktarıldı.

Koç Holding’in ödeyeceği pay alım bedelinin 110.000.000 euro tutarındaki şirket değeri üzerinden net borç ve işletme sermayesi düzeltmeleri yapılarak belirlenmesi konusunda mutabık kalındığı aktarıldı.

Satın alım bedeli KMC’nin 31 Aralık 2023 tarihli mali tabloları hazır olduğunda belirleneceği ve ayrıca kapanış sonrası uyarlamalara tabi olacağı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Kapanış sonrasında KMC’nin yönetimi ve pay sahiplerinin hak ve yükümlülükleri ile kalan paylara yönelik esasları düzenlemek üzere, Şirketimiz ve KMC’de pay sahibi olarak kalacak toplam yüzde 20 paya sahip olacak Güngör Fatih Çaylak ve Ata Demirel arasında ayrıca bir pay sahipleri sözleşmesi imzalanması öngörülmektedir.”

İşlemin tamamlanmasının Rekabet Kurulu onayı alınması ve belirli kapanış koşullarının gerçekleşmesine bağlı olduğu belirtildi.

Koç Holding açıklamasında kapanışın 30 Nisan 2024 tarihine kadar gerçekleşmemesi halinde tarafların sözleşmeyi feshetme hakkının bulunduğu not etti.

Şirketin borsada işlem gören (KCHOL) hisselerine göz attığımızda 2023’ün kapanışını 141,8 TL’den yaptı. Yeni yılın ilk işlem gününde 142,3 TL’den işlem görmeye başladı.

Bugün açılışı 139,5 TL’den yapan hisseler, yazım sırasında 139,3 TL’den işlem gördü. KCHOL hisseleri aylık bazda yüzde 2,32 değer kaybetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.