Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin İslam İşbirliği Teşkilatı ile Ticaret Hedefi Ne?

İstanbul Kongre Merkezi’nde açıklamalarda bulunan Cevdet Yılmaz, Türkiye’nin İİT ile ticaret hacmi hedefini paylaştı ve e-ticaretin önemini vurguladı. İşte detaylar;
Türkiye’nin İslam İşbirliği Teşkilatı ile Ticaret Hedefi Ne?
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi’nde (İSETAK) Türkiye’nin ticaret hacmine yönelik açıklamalarda bulundu.

Yılmaz, 2023 yılı boyunca düzenlenen İSEDAK Çalışma Grubu toplantılarında e-ticaret kapasitesinin geliştirilmesi, genç işsizliğinin azaltılması, gıda güvensizliğiyle mücadele, ulaştırma altyapılarının çevresel etkileri, dijital para birimleri ve turizm konularının ele alındığını belirtti. Söz konusu alanlarda önemli politika tavsiyeleri ortaya koyulduğunu paylaştı.

Ticaret Hacmi Hedefi

İTT ülkelerinin dünya ticaretinden aldıkları payın yüzde 11’in biraz üzerinde olduğunun altını çizen Yılmaz, 2023 sonu itibarıyla Türkiye’nin üye ülkeler arasındaki ticaret hacminin toplam ticaretin yüzde 19’unu oluşturduğunu aktardı.

2025 yılı sonunda hedeflenen İİT içi ticaret hacminin ise yüzde 25 olduğunu duyurdu. Bu çerçevede hedefe yaklaşmak için daha fazla gayret sarf edilmesi ve ticareti kolaylaştırıcı somut adımların atılması gerektiğini vurguladı.

Helal Ürün ve Hizmet Sektörü

Cevdet Yılmaz, helal ürün ve hizmet sektöründe daha aktif şekilde daha aktif yer almak için çalışmalara hız verdiklerini, uzun zamandır devam eden çabaların meyvelerini almaya başladıklarını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

E-ticaret hakkında da açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı, e-ticaretin küresel ekonomideki payının arttığını ifade etti. E-ihracatın toplam ihracatın içindeki oranını yüzde 10’lara kadar çıkarma hedefini ortaya koyduklarını kaydetti.

İsrail ve Filistin arasında yaşananlara dikkat çeken Yılmaz, İslam dünyasının bugün her zamankinden daha fazla birlik içinde olması gerektiğini ve Filistin halkını desteklemek durumunda olduğunu aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.