Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin Ham Çelik Üretimi Ağustos’ta Yüzde 2,9 Azaldı

Worldsteel, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu en çok ham çelik üretimi yapan ülkelerin Ağustos ayı verilerini paylaştı. İşte detaylar;
Türkiye’nin Ham Çelik Üretimi Ağustos’ta Yüzde 2,9 Azaldı
HABER GİRİŞ

Brüksel merkezli Dünya Çelik Birliği (Worldsteel), Ağustos ayını kapsayan ham çelik üretim rakamlarını paylaştı. Worldsteel tarafından açıklanan verilere göre küresel ham çelik üretimi 2023’ün Ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,2 artarak 152,6 milyon tona çıktı.

Çin’deki üretim yüzde 3,2 artarak 86,4 milyon tona yükselirken Japonya’da yüzde 2,9 azaldı ve 7,1 milyon tona indi.

Türkiye’nin Ham Çelik Üretimi Ağustos'ta Yüzde 2,9 AzaldıKaynak: Worldsteel

Söz konusu dönemde Türkiye’de ham çelik üretimi yüzde 2,9 azalarak 2,8 milyon tona gerilerken en fazla artış yüzde 17,4 ile Hindistan’da oldu. Üretim Amerika Birleşik Devletlerinde yüzde 1,1, Rusya’da yüzde 8,9 artarken Güney Kore’de yüzde 5,9, Almanya’da ise yüzde 1 oranında düştü.

Küresel ham çelik üretimi 2023’ün Ocak – Ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,2 yükseldi ve 1 milyar 256 milyon tona çıktı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.