Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye için Enflasyon Tahminini Yükselten JPMorgan Risklere Değindi

Türkiye’de enflasyonun yüzde 80’e dayanmasının ardından, JPMorgan’dan yeni tahmin geldi. Raporda Merkez Bankası’nın para politikasına dikkat çekildi.
Türkiye için Enflasyon Tahminini Yükselten JPMorgan Risklere Değindi
Son Güncelleme: 
Yorum

Pazartesi günü Türkiye’nin Haziran ayı enflasyon rakamları açıklandı. Fiyat artışlarının devam etmesine bağlı olarak, enflasyon yüzde 78,62 seviyesine kadar yükseldi.

Rakamların açıklanmasının ardından JPMorgan, beklentilerini paylaştığı bir rapor yayımladı. Kurum tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’de enflasyonun yıl sonunda yüzde 63,1 olacağı öngörüldü. Bir önceki tahmin yüzde 49,5 seviyesindeydi.

Raporda 2023 için enflasyon tahmini ise yüzde 19’dan yüzde 22,5’e yükseltildi. Açıklamada, “Para politikası hareketsiz kalmaya devam ederken, seçimlerin zamanlaması ve sonucu kısa vadeli enflasyon görünümü için belirleyici olacak” ifadesine yer verildi.

Talep ve maliyet kaynaklı enflasyonist baskıların güçlü olmaya devam ettiği belirtilirken, Merkez Bankası’nın kredibilitesinin de zayıflığının sürdüğüne dikkat çekildi.

Tehlikenin yukarı yönde olduğuna vurgu yapılan açıklamada, liradaki ekstra zayıflamanın enflasyon görünümünü daha da kötüleştireceği ifade edildi.

Lira istikrarının, döviz korumalı lira mevduat programı ile en azından kısmen güvence altına alındığı ve turizm verileriyle destekleneceği belirtilirken, kısa vadede enflasyonist baskıları dizginlemenin de ana aracı olacağı söylendi.

Alınan Tedbirlere Rağmen Enflasyon Arttı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dün açıklanan verilerin ardından yaptığı değerlendirmede finansal piyasalarda istikrarı sağlamak için atılan tüm adımlara rağmen küresel emtia fiyatlarındaki artış nedeniyle enflasyonun yükselmeye devam ettiğini söyledi.

Bakan Nebati, vatandaşı enflasyona ezdirmemek için alınan tedbirlere değinirken, asgari ücretin kümülatif olarak bu yıl yüzde 94,6 oranında artırıldığını hatırlattı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu