Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin Enerji Oyunu! Faturada Dev Tasarruf

Türkiye, Rusya'da yaptığı indirimli petrol ve rafine ürün ithalatıyla enerji faturalarında toplam 2 milyar dolarlık önemli bir tasarruf elde etti. Detaylar haberde;
Türkiye’nin Enerji Oyunu! Faturada Dev Tasarruf
HABER GİRİŞ

İngiltere merkezli finansal bilgi şirketi London Stock Exchange Group (LSEG) verilerine göre Türkiye Rusya’dan indirimli petrol ve rafine ürün ithalatı yaparak enerji faturalarında tasarruf sağlıyor. Türkiye’nin Rus petrolü ve rafine ürün ithalatını artırarak, 2023 enerji faturalarında yaklaşık 2 milyar dolar tasarruf sağladı ileri sürüldü.

Reuters haberinde LSEG verilerinden yararlandığına işaret etti. Raporda, Türkiye’nin Batı’nın yaptırımlarına rağmen Rusya’dan daha fazla alım yapma isteğinin vurgulandığı kaydedildi.

Rusya’nın Ukrayna işgalinin ardından Avrupa ülkeleri Rus petrol ve doğal gaz ithalatına ambargo uygulamıştı. Buna karşı Türkiye ise Rus enerjisinin en büyük ithalatçısı konumunu alarak ithalatını sürdürdü.

Çin ve Hindistan, Rusya’dan Türkiye’den daha fazla miktarda ithalat yapmasına rağmen Ankara’nın Rus limanlarına yakınlığı daha ucuz navlun sebebiyle diğer alıcılardan daha fazla tasarruf sağladı.

Türkiye Maliyet Avantajı Sağlıyor

LSEG verilerine ve Reuters hesaplamalarına bakıldığında Rusya’nın Türkiye’ye ham petrol sevkiyatı Kasım 2023’te tüm zamanların en yüksek seviyesi olan günlük 400 bin varile (bpd) çıktı. Bu rakam, geçen ay Rusya’nın toplam deniz yoluyla petrol ihracatının yaklaşık yüzde 14’ünü kapsıyor.

GCM Yatırım Banner

Ticaret kaynakları, Lukoil’in Azeri şirketi SOCAR ile yaptığı anlaşma sonucunda Türkiye’nin Rusya’dan alacağı ham petrolün artması bekliyor. Socar’ın Türk STAR rafinerisinde petrol rafine etme kapasitesinin artmasıyla birlikte tedarikin de artacağı öngörüldü.

Türkiye’nin Rusya’dan sadece ham petrol değil aynı zamanda dizel, kalorifer yakıtı, jet ve deniz yakıtı gibi ürünleri de daha uygun fiyatlarla ithal ettiği kaydedildi. Söz konusu çeşitliliğininse Türkiye’ye enerji ithalatında maliyet avantajı sağladığı vurgulandı.

Daha ucuz enerji ithalatının, Türkiye’nin ticaret açığını azaltmasına yardımcı olurken aynı zamanda Türk lirasının değer kaybetmesine karşı direncini artırmasına da yardımcı olduğuna dikkat çekildi.

Ekonomim haberinde, Rus petrolü alımında büyük tasarruf sağlayan tek ülkenin Türkiye olmadığının altını çizdi. Moskova’ya yönelik yaptırımlara katılmayı reddeden Hindistan’ın da bu yıl Rus petrolü ithalatını yüzde 77 oranında arttırdığını vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.