Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin En Değerli Markası THY, En Güçlüsü Migros Oldu

Brand Finance 2023 raporuna göre Türkiye’nin en değerli markası Türk Hava Yolları olurken, listeye bu yıl 3 şirket girdi.
Türkiye’nin En Değerli Markası THY, En Güçlüsü Migros Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Brand Finance 2023 raporunu yayımladı. 38 ülke ve 31 sektörü kapsayan raporda, 5 binden fazla markanın özgün pazar araştırması yapıldı. Araştırma raporuna göre 2023 yılında Türkiye’de pandemi sonrası değerlenen hava yolu taşımacılığı şirketleri Türk Hava Yolları ve Pegasus olarak belirlendi.

İhracatı değerlenen dayanıklı tüketim malları şirketleri Arçelik ve Vestel, dijital bankacılık çözümleri ile değerlenen banka markaları Aktifbank, güç ve sürdürülebilirlik algısı yükselen perakende sektörü markaları Migros ve Bim oldu.

Marka Değeri En Yüksek Şirketler: THY, Arçelik, Vestel

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Brand Finance

Türk Hava Yolları, 2 milyar dolar marka değeri ile Türkiye’nin en değerli markası olurken onu 1,5 milyar dolarla Arçelik, 927 milyon dolarla Vestel izledi. 2022 yılı verileri esas alınarak gerçekleştirilen çalışmaya göre en değerli 100 markanın toplam değeri 15,6 milyar dolar oldu.

Bu yıl listeye Şölen, Desa ve Ege Profil eklendi.

Brand Finance Turkey Direktörü Muhterem İlgüner, Türkiye’nin sahip olduğu potansiyel ve barındırdığı varlıklar nedeniyle değer üretme kabiliyeti oldukça yüksek bir ülke olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

“Türkiye değer yaratma fırsatlarını harekete geçirebildiği oranda doğal ve sınai ürünlerini, coğrafyasını kıymetlendirecek, refah düzeyini arttıracaktır. Bunun için markalaşmanın bir memleket meselesi olarak ele alınması, buna uygun strateji ve politikalar geliştirilmesi, değerli markalar tutkusunun hem özel hem de kamu sektöründe yaygınlaşması gerekecektir.” ifadesini kullandı.

Migros Türkiye’nin En Güçlü Markası Oldu

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Brand Finance

Markanın gelecekte değer üretebilme kabiliyetini gösteren marka gücü de araştırma kapsamında yer alan ve son derece önemli bir parametre. Buna göre Migros 100 üzerinden 90,2 puanla en güçlü markalar sıralamasında birinci oldu.

Onu Ülker, OPET, Tuborg, Anadolu Efes ve Mavi izledi.

Aktifbank 2022 yılına göre marka değerini yüzde 153 oranında artırdı. Arkasından Anadolu Isuzu, Enka İnşaat, Mavi Giyim, Pegasus ve Kütahya Porselen geliyor.

Aytemiz, Anadolu Sigorta, Brisa, Karsan, Türk Telekom, Arzum, Beşiktaş ve Banvit’in ise marka değeri bir önceki yıla kıyasla düşüş gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.