Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin Çelik Talebi Rekor Düzeyde Artacak

Worldsteel, yüksek enflasyon ve faiz oranlarından dolayı dünya devlerinde çelik talebinin düşeceğini belirtirken Türkiye’de deprem nedeniyle ciddi bir artış beklediğini açıkladı.
Türkiye’nin Çelik Talebi Rekor Düzeyde Artacak
HABER GİRİŞ

Dünya Çelik Birliği (Worldsteel), 17 Ekim’de paylaştığı raporunda küresel bazda çelik talebinin 2023’te yüzde 1,8 artışla 814,5 milyon tona, 2024’te ise yüzde 1,9 yükselişle 1 milyar 849,1 milyon tona çıkmasının beklendiğini açıkladı. Türkiye’de ise yaşanan deprem felaketinin çelik talebinde ciddi bir artışa ortam hazırladığı belirtildi.

Depremin yanında Türkiye’de çelik talebinin uygulanan para politikasından da olumlu etkileneceği ifade ediliyor. Bu çerçevede 2023’te yüzde 19 artış beklenirken 2024 yılında da bunun sürmesi bekleniyor.

Çin’de altyapı yatırımlarının artması ve emlak sektörünün istikrara ulaşmasıyla çelik talebinin 2023’te yüzde 2 artması öngörülürken 2024 için belirsizlik öne çıkıyor.

Avrupa’da ve ABD’de Beklenti Ne?

Worldsteel, Avrupa’da yüksek enerji maliyetleri ve faizlerin imalat faaliyetlerine olumsuz etki ettiği, bu sebeplerden dolayı çelik talebinde 2023 yılında yüzde 5,1 oranında daralma yaşandıktan sonra 2024’te yüzde 5,8 artış gerçekleşebileceği belirtildi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yüksek faiz oranlarının çelik kullanan sektörleri baskıladığı, bu çerçevede çelik talebinin 2023’te yüzde 1,1 düşmesi öngörülürken 2024’te yüzde 1,6 artacağı düşünülüyor.

GCM Yatırım Banner

Worldsteel Komitesi Başkanı Maximo Vedoya, yüksek enflasyon ve faiz oranlarının çelik talebini olumsuz etkilediğini, 2022’nin ikinci yarısından beri yatırım ve tüketimde belirgin bir düşüş gördüklerini paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.