Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin Cari Açığı için Umut: Yer Altı Kaynakları

TMD Yönetim Kurulu Başkan Emiroğlu, Türkiye'deki zengin yer altı kaynaklarının ülke ekonomisi için önemli olduğunu vurguladı. İşte detaylar;
Türkiye’nin Cari Açığı için Umut: Yer Altı Kaynakları
HABER GİRİŞ

Türkiye Madenciler Derneği (TMD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Emiroğlu, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü kapsamında Anadolu Ajansı (AA) muhabirine açıklamalarda bulundu. Emiroğlu, küresel piyasalarda Türk madencilik sektörünün son derece önemli bir konumda olduğuna da vurgu yaptı.

Türkiye’nin cari açığını kapatabilecek sektörün madencilik olduğunu savunarak, yakın zamanda Doğu ve Güney Anadolu bölgelerinde kaliteli ve yüksek tenörlü yeni çinko rezervleri tespit edildiğini bildirdi. Rezervlerin işletme aşamasına geçtiğini de ekledi.

Ülkenin altın üretiminin geçen yıla kıyasla artış gösterdiğine işaret eden Emiroğlu, Elazığ bölgesinde yeni bir bakır rezervi bulunduğunu ve bunun ülke için önemli bir kaynak olduğunu belirtti.

Ekim’de 502 Milyon Dolar Maden İhraç Edildi

Türkiye’nin Eylül’de 487,2 milyon dolar, Ekim’de 502 milyon dolar değerinde maden ihraç ettiğini söyleyerek, Cocid-19 pandemisi döneminde birim fiyatların tarihi zirveye ulaştığını anımsattı. Bunun da maden ihracatını değer olarak desteklediğini ekledi.

Dünya altın rezervi ülke bakımından Türkiye’nin 11’inci sırada olduğunu dile getiren Emiroğlu, şöyle konuştu;

GCM Yatırım Banner

“Ayrıca Türkiye, AB ülkeleri arasında en fazla altın üretimi gerçekleştiren ülke konumunda. Verdiğim bu rakamlar ülkemizin maden potansiyelini ortaya koyuyor. Bu potansiyel, aramaların ve yeni yatırımların artması ile birçok yeni işletilebilir maden rezervlerini ortaya çıkartacaktır.”

Eskişehir’de Rezerv Bulundu

Yeni teknolojiler için hayati öneme sahip nadir toprak elementleriyle ilgili de önemli çalışmalar yapıldığına dikkat çekerek, özellikle Eti Maden’in Eskişehir’deki Beylikova Maden Sahası’nda ciddi bir rezerv tespit ettiğini aktardı.

Söz konusu sahada yapılacak yatırımlar ve elde edilecek uç ürünlerle ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlanmasını beklediklerini ileri sürdü.

Türkiye’nin enerji ve madenlerden kaynaklanan dış ticaret açığının 100 milyar dolar seviyesinde olduğunun altını çizerek; ülkenin cari açığının maden, metal ve altın ithalatından kaynaklanan kısmının ise yaklaşık 60 milyar dolar olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin çok büyük bir yer altı servetine sahip olduğunu da söyleyen Emiroğlu, “10 yıl içinde ihracatı 15 milyar dolar seviyesine, altın üretimini 100 tona ulaştırabiliriz. Dolayısıyla bu cari açığı kapatabilecek yegane sektör madenciliktir.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.