Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin Başvurusu Onaylandı: Turkey Kullanılmayacak

Uluslararası alanda “Turkey” olarak anılan ülkemizin ismi Birleşmiş Milletler tarafından “Türkiye” olarak değiştirildi. Detaylar haberde;
Türkiye’nin Başvurusu Onaylandı: Turkey Kullanılmayacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye’nin talebi üzerine ülke adı yabancı dillerde Turkey ismiyle kullanılmayacak.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bu hafta ülke adının BM ve diğer uluslararası kurumlarda orijinal haliyle kullanılması için başvurulacağını duyurmuştu. Çavuşoğlu, Türkiye isminin bu haftadan itibaren BM ve diğer kurumlarda Türkçe haliyle kullanılacağını da söylemişti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’e gönderdiği mektupla yazılı başvuruda bulunan Türkiye’ye BM’den yanıt gecikmedi. Turkey ismi bu hafta itibarıyla BM ülkelerinde kullanılmayacak.

“Tüm Dillerde ve Belgelerde Yürürlüğe Girdi”

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Ankara’dan gelen mektubu aldıklarının bilgisini verdi.

BM Sözcüsü Dujarric, talep edilen isim değişikliğinin mektubun alındığı andan itibaren yürürlüğe girdiğini söyledi. Buna göre Türkiye ismi tüm yabancı dillerde ve belgelerde Türkçe haliyle kullanılacak.

GCM Yatırım Banner

Geçen Yıl Resmi Gazetede Yayımlanmıştı

Türkiye, geçen yıl Türkçe isim kullanılması üzerine yoğunlaşmış, ülke isminde orijinal ibare kullanılması desteklenmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan 4 Aralık 2021 tarihli genelgede, ihraç ürünlerinde “Made in Turkey” yerine “Made in Türkiye” ibaresinin kullanılmaya başlanacağı duyurulmuştu.

İç ve dış pazarda satılan ürünlerin ülkemizde üretildiğini gösteren ibarede Türkiye adının kullanılacak olması ülke ismini markalaştırılacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın