Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çavuşoğlu NATO Şartlarını ve Lavrov’un Geliş Tarihini Açıkladı

Çavuşoğu, terörü destekleyen ülkeler, NATO üyelikleri ve Yunanistan hakkında açıklamalarda bulundu. Lavrov'un Türkiye'ye geleceğini de söyledi. Öne çıkanlar altta;
Çavuşoğlu NATO Şartlarını ve Lavrov’un Geliş Tarihini Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç ile Finlandiya’nın NATO üyelikleri, Rusya ve Yunanistan gibi gündemin dikkat çeken hususları hakkında konuştu.

AA Editör Masası’nın konuğu olan Çavuşoğlu, İsveç ile Finlandiya’nın üyelikleri daha önce de belirttiği gibi ülkelerin terör örgütleriyle faaliyetlerinin üzerini çizdi.

Çavuşoğlu NATO Üyelikleri ve Türkiye’nin Yaklaşımı Hakkında Net!

Her iki ülkenin de Türkiye’ye yönelik tutumlarının belli olduğunu ve şartları sunduklarını aktardı. İki İskandinav ülkesinin NATO üyeliğine başvurusu için talepleri yazılı olarak verdiklerini ve yanıtı yazılı olarak istediklerini söyledi.

Çavuşoğlu, yine net konuştu. Birkaç gün önce verdiği mesajda da İsveç ile Finlandiya’nın teröre yönelik desteği kesmeleri gerektiğinin altını çizmiş ve “Talebimiz gayet açık. NATO’ya üye olmak istiyorlarsa terör örgütleriyle bağlantılarını kesmek zorundalar.” demişti.

Benzer şekilde Türkiye’nin açık tutumunu ortaya seren Dışişleri Bakanı ülkelere atıfla; “Kendi güvenliğinizi sağlamak isterken bizimkini göz ardı edemezsiniz” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin isteklerini, İsveç ile Finlandiya’nın terör örgütlerine yaklaşımlarını değiştirmeleri ve aynı zamanda terörle mücadeleye destek olmaları ifadeleriyle açıkladı.

Yunanistan hakkında da açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu; “Yunan siyasetçilerin her gün Türkiye’ye 5-10 kez saldırmazlarsa kendi halklarını tatmin edemeyeceklerini düşünüyorlar” diyerek şöyle devam etti:

“Yunanistan, adaların statüsünü bozmuştur, dolayısıyla Yunanistan’ın bu adaları silahsızlandırması gerekir. Aksi takdirde egemenlik tartışması başlar.”

İsveç ile Finlandiya dışında Çavuşoğlu, Fransa ve Almanya’nın Ankara Büyükelçileri’nin PKK’nın bu ülkelerde düzenlediği gösteriler nedeniyle bakanlığa çağrıldığını belirtti. “Tepkimizi gösterdik” diyen Çavuşoğlu, notanın bu iki ülkeye verildiğini ve bir daha tekrarlanmaması gerektiğini de bildirdiklerini ekledi.

Turkey Değil Türkiye!

Çavuşoğlu, İletişim Başkanlığı ile Turkey yerine Türkiye isminin kullanılması için gayet güzel çalışmaların yapıldığını belirtti. Türk Hava Yolları’nın ”Hello Türkiye” isimli kampanyasını örnek göstererek videonun 30 milyondan fazla izlendiğini ifade etti.

Çavuşoğlu, bugün Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kurumlarda Turkey yerine Türkiye isminin kullanılması için gerekli adımların resmen atılacağını söyledi. Bu haftadan itibaren BM ve diğer kurumlarda Türkiye isminin kullanılacağı bilgisini verdi.

Lavrov Türkiye’ye Gelecek! Türkiye Tarafları Bir Araya Getirebilir

Tüm bunların yanında Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Türkiye’ye geleceğini söyledi. Lavrov’un geliş tarihi olarak 8 Haziran’a işaret ederken Türkiye’nin müzakere yanlısı duruşunu şöyle yineledi:

“Rusya-Ukrayna hattında tekrar müzakereye dönme atmosferinde, bizim tarafları tekrar bir araya getirme hatta liderler düzeyinde bir araya getirme konusu var.”

Lavrov ile Karadeniz’de buğday sevkiyatı dahil bir güvenlik koridorunun açılması üzerine görüşeceklerini de belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.